Naga MarketsdpaMetodologia Price Action zyskuje sobie coraz większą popularność wśród profesjonalnych, jak i początkujących inwestorów, dlatego też na Comparic znajdziesz sporo wpisów i analiz o tej tematyce. Przed tobą tygodniowe spojrzenie na rynki z portalu DailyPriceAction.com, którego założycielem jest Justin Bennett – trader, od 2007 roku działający na rynku Forex, a od 2010 przy wykorzystaniu Price Action.


EURUSD

Z obecnego miejsca droga dla pary walutowej EURUSD wygląda całkiem prosto. Ubiegły tydzień zamknięty został 40-pipsów poniżej kluczowego oporu przy 1.0710. Jest to poziom dołka ze stycznia, który działał również podczas kilku innych okazji pomiędzy marcem, a kwietniem ubiegłego roku.

W przypadku spadków mamy wsparcie przy 1.0515. Jest to poziom, który mam na oku od pewnego czasu. Znajduje się tam dołek z kwietnia 2015, ale jest to również nowe dno obecnego roku.

Jednakże biorąc pod uwagę niedawną konsolidację, w mojej opinii handel na tej parze jest trochę jak hazard. Dodatkowo mamy gorący temat jakim jest włoskie referendum, które może mieć wpływ na rynki.

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej okoliczności, zamierzam pozostać z boku do czasu, aż pojawi się korzystna okazja.

eurusd-range

GBPUSD

Na GBPUSD istnieje potencjał do ponownego testu dołka przy 1.2790. Poziomowi temu towarzyszy dodatkowo linia trendu, która rozciąga się od szczytu z 29-go czerwca.

Jak możesz zobaczyć na poniższym wykresie, para szybko zbliża się do potencjalnego oporu kanału.

Należy wziąć pod uwagę, że dwa poziomy horyzontalne na poniższym wykresie pochodzą z dwóch kluczowych dołków jakie uformowały się w czerwcu i sierpniu. Pierwszy wystąpił po referendum ws. Brexitu przy 1.2790, a następny przy 1.2860 uformował się w sierpniu.

Jednak żeby było jasne, nie zmierzam myśleć tu o pozycji krótkiej bez prawidłowego, niedźwiedziego sygnału. Ostatnio momentum sprzyja bykom i jest to coś z czym w chwili obecnej wolałabym nie walczyć.

gbpusd-ascending-channel

NZDUSD

Para NZDUSD znowu stała się trudna do analizy, a tym bardziej do handlu. Wciąż jednak jestem nią zainteresowany ze względu na 10-miesięczną linię trendu, która została przełamana w ubiegłym miesiącu.

Jak widzisz na poniższym wykresie, para przetestowała już ten poziom jako nowy opór przy dwóch oddzielnych okazjach. Pierwsza z nich miała miejsce w ciągu 24-godzin po wybiciu, a kolejna pojawiła się w ubiegłym tygodniu.

Strategię Justina Bennetta możesz wypróbować na rachunku w XM, gdzie Twój depozyt będzie chroniony przed ujemnym saldem, a na start dostaniesz 30 USD.

Mimo, że pozycje krótkie wydają się teraz najodpowiedniejsze, istnieją powody, by sądzić, że dolar amerykański może oddać jeszcze nieco gruntu przed powrotem na byczą ścieżkę.

Dlaczego tak sądzę?

Wystarczy krótkie spojrzenie na główne pary walutowe, by znaleźć wsparcie dla tego pomysłu. Jednakże nawet ograniczone spojrzenie na AUDUSD oraz NZDUSD pokazuje, że ‘towarowe’ dolary mogą w krótkiej perspektywie zyskiwać do USD.

Oczywiście odnoszę się tu do AUDUSD, który zdołał się w ubiegłym tygodniu zamknąć powyżej 0.7440.

Jeśli chodzi o NZDUSD, sam fakt, że para rysuje wyższe dołki w kierunku oporu jest dla mnie wystarczający, by pozostać ostrożnie niedźwiedzim. Najbliższe wsparcie widziane jest tu przy 0.7100.

nzdusd-resistance

EURGBP

W ubiegłym tygodniu para EURGBP zamknęła się poniżej kluczowego poziomu 0.8490. Obszar ten jest pivotem dla tej pary od początku czerwca i w krótkim terminie będzie prawdopodobnie działał jako opór.

W nadchodzącym tygodniu wsparcie znajdziemy przy 0.8340, a więc 38-pipsów poniżej ubiegłotygodniowego zamknięcia.

Jednakże dużo ważniejszy poziom wsparcia dla sprzedających znajduje się przy 0.8120. W obszarze tym spotyka się linia trendu prowadzona od dołka z listopada 2015-go roku oraz luka jaka wystąpiła po referendum ws. Brexitu.

Idea kryjąca się za dalszymi spadkami na EURGBP jest powodem, dla którego sądzę, że funtowe byki nie wyczerpały jeszcze swoich zasobów.

eurgbp-gap

GBPJPY

W ubiegłym tygodniu omawiałem rozszerzający się klin, który formuje się od połowy listopada br. Mimo, ze formacja jest dość oczywista, otrzymałem kilka pytań dotyczących potencjalnych skutków jakie kryją się za tą strukturą, ale także tych poddających w wątpliwość jej prawidłowość.

Dlatego też wyjaśnię kilka kwestii. Najpierw jednak rzućmy okiem na 4-godzinny wykres, gdzie znajduje się klin bez zwracania uwagi na inne poziomy, które mogą rozpraszać.

gbpjpy-ascending-broadening-wedge

Nie wydaje mi się, by były jakiekolwiek wątpliwości co do tego, że jest to rzeczywiście rozszerzający się klin. Niewiadomą jest oczywiście to, czy będzie mieć niekorzystny wpływ na bycze momentum jakie ostatnio obserwujemy.

Prawda jest taka, że tego nie wie nikt, dlatego też jak na razie pozostaje z boku. Ponadto są tylko dwa scenariusze, które wzbudzą moje zainteresowanie.

Pierwszy scenariusz to niedźwiedzia akcja cenowa z obszaru przy 147.00. Poziom ten był kluczowym pivotem dla pary w 2013-tym roku i również przecina on się z oporem klina.

Kolejny scenariusz i tak naprawdę bardziej atrakcyjny to byłoby zamknięcie poniżej wsparcia klina.

Jest jedna rzecz…

Wspomniane zamknięcie / przełamanie musiałoby wystąpić w miejscu, gdzie znajduje się wystarczająca przestrzeń między wsparciem klina, a poziomem horyzontalnym przy 138.80. W innym przypadku nie osiągniemy odpowiedniego stosunku ryzyka do zysku, by zawrzeć korzystną transakcję.

Niezależnie od tego czy rozglądasz się za okazją do kupna, czy sprzedaży GBJPY, formacja klina jest ważnym szczegółem na wykresie. Bez niej mógłbyś znaleźć się w sytuacji, gdzie dokonujesz kupna na oporze lub sprzedajesz na wsparciu, a żaden z tych scenariuszy nie dałby pożądanego rezultatu.gbpjpy-broadening-wedge-1


Chcesz przeczytać pozostałe artykuły i analizy Justina? Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here