Naga MarketsdpaMetodologia Price Action zyskuje sobie coraz większą popularność wśród profesjonalnych, jak i początkujących inwestorów, dlatego też na Comparic znajdziesz sporo wpisów i analiz o tej tematyce. Przed tobą tygodniowe spojrzenie na rynki z portalu DailyPriceAction.com, którego założycielem jest Justin Bennett – trader, od 2007 roku działający na rynku Forex, a od 2010 przy wykorzystaniu Price Action.


EURUSD

Wygląda na to, że w następstwie piątkowego zamknięcia rajd na Eurodolarze ma kłopoty. Kupujący nadal utrzymują kontrolę, ale zamknięcie tygodnia poniżej 1.1875 sugeruje prawdopodobieństwo korekty w ciągu nadchodzących sesji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Poziom 1.1875 to dołek z 201-go roku. Przyciągnął on także sprzedających na początku sierpnia tego roku, co utrzymało parę w zakresie do czasu aż 25-go sierpnia wkroczyli kupujący.

Oznaczyłem ten poziom obszar, który kupujący muszą utrzymać. Zauważ, że byki na Eurodolarze nie oddały kluczowego poziomu od czasu rozpoczęcia rajdu w kwietniu.

Poziomy te obejmują 1.0860, 1.1100, 1.1300, 1.1490 i 1.1670. Zatem jeśli kupujący rzeczywiście oddadzą 1.1875 sprzedającym, byłby to pierwszy raz od pięciu miesięcy.

W ciągu pierwszych 24-48 godzin obecnego tygodnia powinniśmy poznać ostateczną odpowiedź, czy niedźwiedzie utrzymają poziom 1.1875.

Mimo, że piątkowe wybicie jest znaczące, to trudno będzie uzyskać korzystny stosunek ryzyka do zysku, ponieważ wsparcia kanały znajduje się zaledwie 100-pipsów poniżej obecnych poziomów. W związku z tym oczekiwanie na zamknięcie poniżej wsparcia kanału lub nawet 1.1670 może być rozsądne.

Tak czy inaczej, byki na Euro wydają się mieć kłopoty. Potrzeba zamknięcia sesji z powrotem ponad 1.1875, by odwrócić niedźwiedzie nastawienie. Do tego czasu będe popierał sprzedawanie umocnień, jednak nie podejmę żadnych działań dopóki nie pojawi się dobra okazja.

GBPUSD

Para GBPUSD spędziła ostatni tydzień konsolidując trochę poniżej konfluencji oporu na 1.2970. Obszar ten jest przecięciem kluczowego poziomu horyzontalnego i linii trendu, która rozciąga się od dołka z marca.

Do tej pory sprzedający utrzymywali swój grunt i na zamknięciach sesji cena znajdowała się poniżej wspomnianego obszaru. Piątkowa świeca nosi nieznaczny niedźwiedzi sentyment, ale dolny cień jest za długi, by nazwać ją sygnałem sprzedaży.

Nadal moje oczy zwrócone są na obszaru oporu przy 1.2970. Niedźwiedzia formacja taka jak pon bar oferowałaby korzystną okazję do wejścia w pozycje krótką. Pominąłem formację z 29-go sierpnia z uwagi na jej niewielki rozmiar w stosunku do dwóch poprzednich świec.

Kluczowe wsparcie w tym tygodniu wypada na 1.2770. Para może również napotkać na kupujących w okolicach ubiegłotygodniowego dołka przy 1.2850.

GBPJPY

W następstwie sygnału sprzedażowego z 15/16-go sierpnia para walutowa GBPJPY osiągnęła dołek na 139.27 przed odbiciem jeszcze tego samego dnia. Wraz z piątkowym zamknięciem para wróciła do miejsca, z którego zaczynała, a więc 142.80.

Jest to poziom oporu, który sięga lipca ubiegłego roku. Tak długo jak sprzedający utrzymują ceny pod 142.80 na zamknięciach dnia, nadal pozostaje ryzyko spadkowe.

Strategię Justina Bennetta możesz wypróbować na rachunku w XM, gdzie Twój depozyt będzie chroniony przed ujemnym saldem, a na start dostaniesz 30 USD >>

Jednak brak prawidłowego sygnału sprzedażowego trzyma mnie z boku na tej parze. Obecnie jest zbyt dużo niepewności, by uzasadnić wejście, zwłaszcza biorąc pod uwagę sposób w jaki kupujący kwestionują obszar przy 142.80.

Jeśli kupującym uda się zamknąć sesję ponad 142.80 możliwe, że zobaczymy ponowny test byłego wsparcia formacji klina, które rozciąga się od ubiegłorocznych minimów. Alternatywnie, niedźwiedzia akcja cenowa z poziomu 142.80 ponownie eksponowałaby poziom 140.50. Z kolei jego przełamanie otwierałoby drogę do ruchu w kierunku 138.65.

EURGBP

W następstwie wybicia w górę ponad opór klina z wykresu 4-godzinnego co miało miejsce 23-go sierpnia, kupujący utrzymali grunt podczas ponownego test tego poziomu już jako nowego wsparcia. Udało im się nawet pchnąć ceny o ponad 100-pipsów wyżej w ciągu kolejnych dwóch sesji.

Jak jednak wspominałem z komentarzu z 28-go sierpnia, nigdy nie kupuję wybić wzrostowych z byczych formacji wyczerpania. Innymi słowy, jeśli rynek prezentuje formacje wyczerpania, a kupujący przełamują opór, nie rozważam wchodzenia w pozycje długie.

Powodem tej zasady jest potencjał do fałszywego wybicia podczas takich ruchów. Z mojego doświadczenia wynika, że wybicie jak to na EURGBP z 23-go sierpnia ma 50% szans na to, by okazać się fałszywym. To po prostu czysty hazard i wystarczające jest bym trzymał się z boku na tej parze.

Wybicie w górę odsłoniło nowy obszar oporu na 0.9250/70. Znaczenie tego poziomu omawiałem dwukrotnie w ubiegłym miesiącu. Faktycznie, napływ presji podażowej uwolnił w ubiegłym tygodniu 150-pipsowy spadek.

Poniedziałek EURGBP zaczyna unosząc się tuż nad kluczowym wsparciem przy 0.9140. Jest tam szczyt z 2016-go roku i dlatego musi zostać utrzymany przez kupujących. Jeśli para zamknie się poniżej niego, nasza uwaga skierowana zostanie na wsparcie kanału blisko 0.9030/50.

CHFJPY

Nie handluje zbyt często na parze CHFJPY. Tak naprawdę, para ta nie znajdowała się na moim ‘radarze’ przez większość 2017-go roku. Jednak komentarz w ubiegłym tygodniu przyciągnął moją uwagę, co do potencjalnej formacji głowy z ramionami.

Jak zobaczyć możesz na wykresie poniżej, lewe ramię i głowa tej struktury są kompletne. Jedyne, co pozostaje niepewne, to utworzenie lewego ramienia.

Mając to na uwadze, tak długo jak na zamknięciach dnia wytrzymuje opór przy 115.00/15 istnieją spore szanse na to, że w ciągu następnych kilku tygodni utworzy się prawe ramię.

Zamknięcie dnia poniżej 112.50 potwierdzałoby 600-pipsową formację odwrócenia i odsłaniało kolejne kluczowe wsparcie na 110.20. Otwierałoby również drogę ruchowi mierzonemu, który wypada trochę poniżej swingu spadkowego z kwietnia na 107.70.

Jedyne zastrzeżenie jakie mam do tej możliwej formacji odwrócenia wiąże się ze styczniowymi maksimami. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepsze formacje głowy z ramionami rozwijają się na ekstremalnych poziomach bez akcji cenowej z lewej strony struktury.

Mimo to, postać CHFJPY od maja wskazuje na wyczerpanie ze strony kupujących. Tak długo jak obszar przy 115.00/15 powstrzymuje wzrosty, potencjał długiego ruchu spadkowego pozostaje podwyższony.

Wszedłem w pozycje krótką w ubiegłym tygodniu na 114.65 bazując na niedźwiedziej formacji odrzucenia z 30-go sierpnia. Rozważam dołożenie do pozycji jeśli sprzedający zdołają zamknąć sesję pod 112.50.


Chcesz przeczytać pozostałe artykuły i analizy Justina? Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here