TMS


dpaMetodologia Price Action zyskuje sobie coraz większą popularność wśród profesjonalnych, jak i początkujących inwestorów, dlatego też na Comparic znajdziesz sporo wpisów i analiz o tej tematyce. Przed tobą tygodniowe spojrzenie na rynki z portalu DailyPriceAction.com, którego założycielem jest Justin Bennett – trader, od 2007 roku działający na rynku Forex, a od 2010 przy wykorzystaniu Price Action.


EURUSD

Sprzedający na EURUSD wkroczyli w wielkim stylu w zeszłym tygodniu. W poprzednią niedzielę wspomniałem o zamknięciu poniżej linii trendu w kwietniu 2017 r. blisko 1.2300.

Najważniejsze pytanie w tamtym czasie dotyczyło tego, czy pojawią się niedźwiedzie na euro, czy też nie. Mimo wszystko, sprzedający nie mieli szczęścia, odkąd kurs EURUSD rozpoczął wzrost w grudniu 2016 r.

Ubiegłotygodniowe nurkowanie na ponad 200 pipsów było dla nas odpowiedzią.

Zgodnie z oczekiwaniami poziom 1.2090 przyciągnął kupujących w piątek. Z mojego wykresu usunąłem natomiast poziom 1.2160, ponieważ zbyt wielu kupujących nie pojawiło się na nim po drodze w dół, jednak nadal będę o nim pamiętać, gdy będziemy iść naprzód.

Biorąc pod uwagę piątkowe odbicie możliwe, że zobaczymy, jak kupujący w tym tygodniu przejmują kontrolę. Ponowny test obszaru przy 1.2240 może dać drugą szansę do wejścia w pozycję krótką w kierunku powrotnym do 1.2090. a może nawet 1.1930.

Obserwuję również, coś może być kanałem spadkowym tworzącym się od szczytu z 16 lutego oraz minimów 9 lutego i 1 marca.W zależności jak rozwinie się sytuacją, mogę omówić tę formację bardziej szczegółowo w ciągu nadchodzących sesji.

GBPUSD

Po niedźwiedzim outside barze z wykresu tygodniowego, o którym wspomniałem w ostatniej analizie, sprzedający na GBPUSD obniżyli w zeszłym tygodniu notowania o ponad 200 pipsów.

Być może przypominasz sobie z ubiegłotygodniowego przeglądu, że skupialiśmy się na poziomach 1.40 (wsparcie w tym czasie) i 1.3915. Zauważ, że para spędziła większość minionego tygodnia odbijając się pomiędzy tymi dwoma obszarami.

Zamknięcie sesji z 23 kwietnia oznaczało, że 1.40 zacznie przyciągać sprzedających. Faktycznie, zarówno w środę, jak i czwartek, najwyższy poziom przed wyprzedażą to 1.3997.

Piątkowe zamknięcie pod 1.40 sugeruje, że obszar ten przyciągnie sprzedających, jeśli zostanie przetestowany jako nowy opór. Kluczowe wsparcie w tym tygodniu stanowi 1.3760, a zamknięcie pod tym poziomem odsłoni 1.3600.

AUDUSD

Para AUDUSD w ciągu ostatnich kilku tygodni dostała niezłe lanie. Dokładnie wtedy, gdy wyglądało na to, że kupujący zyskują przewagę ponad 0.7750 sprzedający pojawili się tam, by powstrzymać ich zapędy.

Może pamiętasz linię trendu, która rozciąga się od dołka z 2016 roku. Wspomniałem o niej już 31 stycznia, kiedy para zbliżała się do kluczowego oporu. Możesz zobaczyć ten komentarz tutaj.

Para AUDUSD przełamała ten poziom wsparcia z 2016 roku, 23-go kwietnia. Pewność co do tego pojawiła się po zamknięciu pod 0.7630.

Strategię Justina Bennetta możesz wypróbować na rachunku w XM, gdzie Twój depozyt będzie chroniony przed ujemnym saldem, a na start dostaniesz 30 USD >>

Sprzedającym udało się również przełamać horyzontalny poziom 0.7640. Na wykresie poniżej możesz zobaczyć, jak od października ubiegłego roku obszar ten pełnił funkcję pivota.

To wybicie dołem pozwala nam wypatrywać ponownego testu obszaru przy 0.7630/50 jako nowego oporu. Następne kluczowe wsparcie widoczne jest dopiero na 0.7500, co pozostawia nam sporo miejsca na oddech.

Jedynie zamknięcie dnia powyżej 0.7650 negowałoby niedźwiedzi pogląd na ten rynek.

NZDUSD

Para walutowa NZDUSD zaliczyła 340-pipsowy zjazd, który rozpoczął się 13 kwietnia. W podobny sposób jak EURUSD, GBPUSD, a szczególnie AUDUSD, dolar nowozelandzki odczuł skutki umocnienia dolara.

Jeśli chodzi o NZDUSD, w trakcie 8 spadkowych dni z rzędu przełamane zostało kluczowe wsparcie. Poziom 0.7180 służył jako dolne ograniczenie 260-pipsowego zakresu, który swój początek miał w lutym.

Jednak zamknięcie z 23 kwietnia przyniosło zakończenie ruchu bocznego. Odsłoniło przy tym następne kluczowe wsparcie na poziomie 0.7050/60, które stanowi obszar, na który mam już oko od dłuższego czasu.

Chociaż możesz próbować kupować tę parę po niskich cenach, myślę, że bezpieczniejszą i bardziej korzystną koncepcją jest sprzedawanie na re-teście obszaru przy 0.7180 jako nowego oporu. Nie jest do końca jasne, czy kupujący potrafią dokonać retestu tego obszaru, ale właśnie w ten sposób zamierzam do tego podejść.

Oprócz tego, że 0.7180 jest dobrze zdefiniowanym poziomem, to także jest on bliski zniesienia 38.2% Fibonacciego, mierząc od szczytu z13 kwietnia do obecnego dołka. Sprawia to, że obszar ten jest jeszcze bardziej atrakcyjny dla osób zainteresowanych krótkimi pozycjami na NZDUSD.

Jak się pewnie domyślasz, kluczowe wsparcie wypada na 0.7050/60. Zamknięcie sesji pod tym poziomem otworzy drzwi do następnego wsparcia na poziomie 0.6960.


Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!

GBPJPY

Para GBPJPY znajduje się na mojej liście od jakiegoś czasu. Faktem jest, że odkąd 7-go lutego doszło do wybicia pod wsparcie w postaci linii trendu, wypatrywałem kolejnej okazji do wejścia w pozycję krótką.

Chociaż nie sądzę, by większa okazja zmaterializowała się tak od razu, piątkowa wyprzedaż była imponująca. Pokonana została również również krótkoterminową linia trendu, o której wspomniałem w poprzednim przeglądzie.

“Szeroką” okazja, o której mówię stanowi zamknięcie poniżej wsparcia kanału wzrostowego widocznego poniżej. Tylko wtedy będziemy mogli powiedzieć, że GBPJPY jest na kursie do znacznie niższych poziomów. Lepsze ujęcie tego kanału widoczne jest w analizie z ubiegłego tygodnia

Na razie jednak ponowny test obszaru przy 150.70 powinien przyciągnąć paru sprzedających. Nie jestem jednak jeszcze całkowicie przekonany o istotności tego poziomu.

Moim zdaniem GBPJPY (i inne pary krzyżowe z jenem) szykują się na znaczący ruch w kierunku południowym. Nie wiadomo natomiast, czy będzie on miał miejsce za miesiąc, czy za sześć miesięcy.

Mając to na względzie, wsparcie kanału w pobliżu 147.00 stanowi cenną wskazówkę. Jeśli para GBPJPY skieruje się do ponownego testu tego obszaru w trakcie najbliższych tygodni, sugerowałoby to nieuchronne wybicie dołem.


Chcesz przeczytać pozostałe artykuły i analizy Justina? Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:Noble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here