Naga MarketsdpaMetodologia Price Action zyskuje sobie coraz większą popularność wśród profesjonalnych, jak i początkujących inwestorów, dlatego też na Comparic znajdziesz sporo wpisów i analiz o tej tematyce. Przed tobą tygodniowe spojrzenie na rynki z portalu DailyPriceAction.com, którego założycielem jest Justin Bennett – trader, od 2007 roku działający na rynku Forex, a od 2010 przy wykorzystaniu Price Action.


EURUSD

Na EURUSD utracony został poziom 1.0635 po jego przełamaniu, które miało miejsce dzień wcześniej.

Jednak dlaczego koncentrowałem się akurat na tym poziomie?

Wiem, że niektórzy mogą kwestionować znaczenie tego poziomu, a jest to ważna sprawa. Poniżej kilka powodów, dla których obszar przy 1.0635 może odgrywać kluczową rolę w przyszłości.

  1. Była to cena zamknięcia w ostatnich kilku tygodniach
  2. Po zamknięciu 10-go lutego na tym poziomie w efekcie pojawiła się luka spadkowa
  3. W piątek miał tam miejsce dołek swingu intraday, na którym pojawiło się 30-pipsowe odbicie
  4. Jest to zniesienie 38,2% Fibo zakresu ruchu w obecnym roku, ale także zakresu z lutego.

Jak dla mnie to wystarczy, by w tym tygodniu zwrócić uwagę na poziom 1.0635, szczególnie ze względu na punkt 4.

Czy potrzebna jest niedźwiedzia akcja cenowa, czy po prostu tylko re-test zależy wyłącznie od Ciebie. Jak dla mnie będzie to zależeć od tego jak sprawy będą wyglądać jeśli i czy w ogóle para przetestuje 1.0635 jako nowy opór.

Kluczowe wsparcie wypada w dołku przy 1.0520. Dzienne zamknięcie poniżej tego poziomu otworzy drogę do wieloletniego dołka przy 1.0366.

GBPUSD

W ubiegłotygodniowym komentarzu pisałem o tym dlaczego nie wierzę w kupno GBPUSD pomimo kilku publikacji wspierających bycze nastawienie.

Moje rozumowanie było dwojakie.

  1. Brak momentum (taka sytuacja ma miejsce od połowy października ubiegłego roku)
  2. Formacja byczego objęcia jak utworzyła się 7-go lutego miała miejsce w środkowej części 700-pipsowego zakresu.

Akcja cenowa w ubiegłym tygodniu potwierdziła moje przypuszczenia. Parze nie udało się naruszyć maksimów z ubiegłego tygodnia, a zamiast tego zamknięcie nastąpiło 130-pipsów niżej, blisko kluczowego obszaru wsparcia przy 1.2410/15.

To czy w piątek doszło do przełamania tej strefy wsparcia nie jest do końca jasne. Prawdopodobnie odpowiedź poznamy na początku tygodnia.

Zamknięcie dnia poniżej 1.2410/15 otworzy drogę do kluczowego pivota blisko 1.2200. Obszar ten odgrywał znaczącą rolę na koniec 2016-go roku i nadal dyktował akcję cenową do 13-go stycznia.

Alternatywnie, ruch wzrostowy z obecnych poziomów prawdopodobnie napotka opór w pobliżu 1.2670.

AUDUSD

Od pierwszej sesji 2017-go roku para walutowa AUDUSD poruszała się w trendzie wzrostowym. W ubiegłym tygodniu ustanowione zostały nawet nowe maksima w tym rajdzie na 0.7730.

Jeśli jednak jesteś bykiem, nachylenie akcji cenowej pod koniec stycznia powinna budzić pewne obawy. Jeśli to była “zdrowa” konsolidacja, widzielibyśmy jaka para porusza się bokiem z lekkim niedźwiedzim nachyleniem.

Strategię Justina Bennetta możesz wypróbować na rachunku w XM, gdzie Twój depozyt będzie chroniony przed ujemnym saldem, a na start dostaniesz 30 USD.

Zamiast tego mamy jednak ukośną flagę wzrostową, która wskazuje na zbliżającą się korektę.

Mając to na uwadze, każda próba krótkiej sprzedaży jest teraz w moim przekonaniu czystym hazardem. Oczywiście, rajd wygląda jakby poruszał się na oparach, jednak nie ma nic, co przekonywałoby mnie o nieuchronności korekty, przynajmniej jeszcze nie teraz.

Niższe ceny pojawić się mogą przy prawdopodobnym zamknięciu dnia poniżej 0.7608. Bez zamknięcia poniżej tego obszaru cały czas to kupujący prowadzą, jednakże by utrzymać wzrostowe momentum niezbędne jest przełamanie 0.7730.

NZDUSD

Na NZDUSD doszło do re-testu obszaru przy 0.7240 jako nowego oporu. Takiej potencjalnej okazji wypatrywaliśmy przez cały tydzień.

Wraz z zamknięciem czwartkowej sesji sprzedającym udało się uformować niewielką, niedźwiedzią świecę odrzucenia. Mimo, że niektórzy uznali to za przekonującą szansę (i wygląda na to, że podziałała), ja pozostałem z boku.

Kiedy handluje się na podstawie formacji świecowych, względna wielkość często ma znaczenie. 35-pipsowa świeca z czwartku nie przekonała mnie do wejścia ze względu na dwukrotnie większy rajd w dniu poprzedzającym.

W obecnym tygodniu kluczowy opór pozostaje na 0.7240, natomiast wsparcie wypada w okolicach minimów przy 0.7133. Zamknięcie poniżej tego poziomu otworzyłoby drogę w kierunku obszaru przy 0.7040.

AUDJPY

Zeszły wtorek to był wielki dzień dla AUDJPY. Para w końcu przełamała się powyżej 87.06 na zamknięciu dnia. Obszar ten wcześniej trzykrotnie ograniczył zwyżki od 15-go grudnia.

Zwycięstwo było jednak krótkotrwałe. Piątkowa sesja nie tylko zamknęła się z powrotem poniżej 87.06, ale także cały tydzień zakończył się na poziomie niższym niż poprzedni.

Odwrócenie i zamknięcie z powrotem poniżej istotnego obszaru sugeruje, że wtorkowe wybicie było fałszywe. W tym przypadku traderzy mogą obserwować re-test obszaru przy 87.00 jako nowego oporu.

Kluczowe wsparcie w nadchodzącym tygodniu wypada na na 85.35. Obszar ten służył jako kluczowy pivot dla tej pary między 4-stycznia i 9-lutego.

Alternatywnie, zamknięcie dnia powyżej 87.06 zaneguje niedźwiedzie nastawienie i otworzy drogę do ubiegłotygodniowych maksimów na poziomie 88.16.


Chcesz przeczytać pozostałe artykuły i analizy Justina? Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here