Naga MarketsdpaMetodologia Price Action zyskuje sobie coraz większą popularność wśród profesjonalnych, jak i początkujących inwestorów, dlatego też na Comparic znajdziesz sporo wpisów i analiz o tej tematyce. Przed tobą tygodniowe spojrzenie na rynki z portalu DailyPriceAction.com, którego założycielem jest Justin Bennett – trader, od 2007 roku działający na rynku Forex, a od 2010 przy wykorzystaniu Price Action.


EURUSD

Kurs EURUSD spadł w zeszłą środę poniżej istotnego poziomu horyzontalnego. Poza jednym wybiciem w sierpniu, poziom 1.1530 zapewniał wsparcie od końca maja.

Zgodnie z przewidywaniami, wspólna waluta przetestowała 1.1530 jako nowy opór w czwartek oraz ponownie przed weekendem. Te re-testy nie były nieoczekiwane ze względu na odległość między środowym zamknięciem, a kanałem średnich EMA 10/20.

Jednakże dla osób zainteresowanych krótkimi pozycjami na EURUSD w tym tygodniu, byłoby rozsądnie zaczekać na niedźwiedzią akcję cenową pod 1.1530. Tak długo jak para pozostaje pod 1.1530 na zamknięciach dnia, następne wsparcie wypada na 1.1410.

Moja jedyna obawa tyczy się tego, co dzieję się na kablu. Pary te nie poruszają się bowiem w tandemie jak ma to miejsce zazwyczaj. Będziemy musieli poczekać i zobaczyć, czy zwyżkowy ruch na GBPUSD w ostatnich 48 godzinach zeszłego tygodnia rozleje się na EURUSD. Wszystko, co możemy teraz zrobić, to przeanalizować akcję cenową w oparciu o zamknięcia dnia, co sugeruje, że 1.1530 pozostaje na razie ważnym oporem.

GBPUSD

Ubiegły tydzień na kablu rozpoczął się blisko poziomu 1.3050, który znowu służył jako opór. Świadczy o tym długi knot poniedziałkowej świecy.

Cena znalazła wsparcie blisko 1.2925/55, obszaru o którym wspominałem w ubiegłym tygodniu. W tym tygodniu spodziewam się cofnięcia do 1.3050, które powinno przyciągnąć presję ze strony kupujących. Z drugiej strony test 1.3190 prawdopodobnie przyciągnąłby stroną podażową.

Mimo, że może się pojawić szansa na handel, po raz kolejny powtórzę, iż trzeba liczyć się z ryzykiem związanym z negocjacjami ws. Brexitu. Wiadomości dotyczące tego wydarzenia mogą bowiem sprawić, że funt będzie bardziej zmienny niż większość waluty.

Decyzję każdy musi podjąć sam. Ja natomiast na razie zamierzam zostawić GBPUSD w spokoju, ponieważ uważam, że mamy bardziej korzystne i mniej zmienne rynki do handlu.

EURJPY

Jen japoński, waluta uważana za bezpieczną przystań, kupowana szczególnie chętnie w czasach niepokoju lub ogromnych obaw o stabilność ryzykownych aktywów, takich jak akcje. Doskonałym przykładem jest kryzys finansowy 2008/2009. Jeśli porównasz S&P 500 lub Dow Jones z EURJPY, GBPJPY, AUDJPY itp., bez wątpienia znajdziesz korelację.

Rzut oka na dzienney wykres EURJPY ukazuje obszar wsparcia, który musi ustąpić, aby przyciągnąć kolejnych sprzedających. Poziom 130.90 stanowi przecięcie kluczowego poziomu horyzontalnego oraz wsparcia w postaci linii trendu biegnącej od dołka z sierpnia.

Potrzeba tu zamknięcia dnia poniżej obszaru wsparcia przy 130.90, aby odsłonić obszar blisko 129.30. Należy jednak pamiętać, że wybicie 130.90 nie gwarantuje dalszych osunięć. Nie oznacza to również ważnego szczytu dla pary.

Para EURJPY poruszała się w zakresie od 125.00 do 133.00 przez większą część 2018 roku. Tak długo, jak górne ograniczenie zakresu przy 133.00 pozostaje nienaruszone, istnieje spora szansa na dłuższy ruch spadkowy do 129.30, 127.00, a może nawet do 125.00.

Strategię Justina Bennetta możesz wypróbować u brokera Royal, który posiada w swojej ofercie analizowane instrumenty i jest regulowany przez ASIC oraz CySEC.

Ropa

Jeśli rozważasz kupno ropy naftowej (WTI), lepiej przejrzyj najpierw dwa poniższe wykresy. Nie ma wątpliwości, że rynek jest w trendzie wzrostowym. Na początku 2016 r. ropa była sprzedawana trochę poniżej 28.00 USD. Ponad 2 lata później znaleźliśmy się na poziomie 74 dolarów za baryłkę.

Jednak w każdym trendzie wzrostowym pojawiają się cofnięcia, a ropa naftowa nie jest tu wyjątkiem.

Zwróć uwagę, że rynek od maja odbija się od oporu kanału. Mimo, że z technicznego punktu widzenia nie nazwałbym ubiegłotygodniowej świecy niedźwiedzim pin barem, to z pewnością wskazuje ona na napływ presji ze strony sprzedających powyżej 75.00.

Dodatkowo na potencjał do cofnięcia wskazuje flaga pochyła widoczna na wykresie dziennym poniżej. Oczywiście, widoczne formacje wcale nie wskazują na zakończenie trendu wzrostowego, jednak dopóki notowania znajdują się pod oporem na 76.70, istnieje szansa na odbicie.

S&P500

W miniony czwartek doszło do wybicia wsparcia klina, o którym wspominałem już podczas ostatniego przeglądu. Jeśli natomiast spojrzysz na wykres tygodniowy zauważysz, że w ubiegłym tygodniu uformowała się formacja niedźwiedziego objęcia. Co prawda, korpus świecy nie objął całego poprzedniego tygodnia, ale zakres (2870 – 2940) już tak.

Ta tygodniowa świeca stanowi dodatkowy dowód na to, że S&P może nadal się osłabiać. Dopóki handel odbywa się pod obszarem oporu przy 2920/40 na zamknięciach sesji nowojorskiej, rynek jest narażony na poważniejszy spadek.

Zamknięcia dnia poniżej 2870 odsłoniłoby następne kluczowe wsparcie przy 2790. Kolejny cel znalazłby się blisko 2740.


Chcesz przeczytać pozostałe artykuły i analizy Justina? Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

/ul>Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here