Naga MarketsdpaMetodologia Price Action zyskuje sobie coraz większą popularność wśród profesjonalnych, jak i początkujących inwestorów, dlatego też na Comparic znajdziesz sporo wpisów i analiz o tej tematyce. Przed tobą tygodniowe spojrzenie na rynki z portalu DailyPriceAction.com, którego założycielem jest Justin Bennett – trader, od 2007 roku działający na rynku Forex, a od 2010 przy wykorzystaniu Price Action.


EURUSD

W minionym tygodniu dla pary walutowej EURUSD istotne okazały się trzy poziomy. Pierwszy z nich to opór na 1.1620, który powstrzymał wtorkowy rajd. Potem miało miejsce zamknięcie pod 1.1530, które odsłoniło wsparcie na 1.1430 wspominane w ubiegłotygodniowym komentarzu.

Na głównej parze walutowej widoczny jest obecnie brak zdecydowania, co do dalszego kierunku ruchu. Ja natomiast preferuje rynki, które charakteryzuje nastawienie kierunkowe lub przynajmniej korzystna formacja.

W obecnym tygodniu, zamknięcie dnia powyżej 1.1530 odsłoniłoby obszar przy 1.1620, a być może nawet 1.1730. Z kolei osunięcie na zamknięciu sesji pod wsparcie przy 1.1430 otworzyłoby drogę do tegorocznych minimów na 1.1300.

EURUSD wykazuje brak zdecydowania

GBPUSD

Podobnie jak EURUSD, również para GBPUSD konsolidowała w zeszłym tygodniu. Od lipca jest to nieprzerwany temat, który jeszcze się nie skończył.

Po kilku dniach wahań notowań, GBPUSD w czwartek osunął się pod 1.3070. Możesz zobaczyć, jak obszar ten służył jako pivot od końca czerwca.

Jak dla mnie, nie ma na tej parze okazji do spekulacji. Nie jestem wystarczająco pewien poziomu 1.3070, poza tym nie ma tu wyraźnego kierunku, a funt pozostanie zmienny w obliczu trwających negocjacji ws. Brexitu.

Jeśli jednak preferujesz rynki poruszające się w zakresie i nie masz nic przeciwko wzrostowi zmienności, możesz znaleźć tu coś dla siebie. Dopóki sprzedającym na zamknięciach dnia udaje się utrzymać notowania pod 1.3070, odsłonięty pozostaje dołek z października na 1.2940.

Z drugiej strony, zamknięcie powyżej 1.3070 prawdopodobnie spowodowałby odbicie w kierunku 1.3260. Pamiętaj, że poziom 1.3070 nie jest tym, z którego chciałbym zawierać transakcje bez potwierdzenia z price action, choćby takiego jak pin bar.

Najważniejsze jest natomiast to, że na rynku brakuje przekonania. Połącz to z ryzykiem zmienności wynikającym z toczących się negocjacji w sprawie Brexitu i masz sytuację, w której twój czas i pieniądze mogą być lepiej wykorzystane gdzie indziej.

GBPUSD - Dopóki sprzedającym na zamknięciach dnia udaje się utrzymać notowania pod 1.3070, odsłonięty pozostaje dołek z października na 1.2940

USDJPY

Na parze USDJPY trwają zmagania z linią trendu wzrostowego prowadzoną od tegorocznych minimów. Wielu traderów na poniższym wykresie będzie szukało okazji do kupna, jednak wydaje mi się, że wybicie dołem jest równie prawdopodobne. Wskazuje na to agresywne cofnięcie w tym miesiącu, które jest oznaką tego, że kupującym wyczerpuje się amunicja. Jednak dopóki para USDJPY na zamknięciach dnia znajduje się ponad linią trendu, tendencja pozostaje nienaruszona i musi być respektowana.

Widzieliśmy również, że kupującym w zeszły wtorek udało się doprowadzić do zamknięcia sesji powyżej 112.15. Obszar ten przyciągał następnie kupujących od środy do piątku.

Strefa przy 112.00/15 prawdopodobnie nadal będzie przyciągała byki, wraz z rozpoczęciem nowego tygodnia. Jeśli będzie okazja do wejścia w pozycję krótką na 113.15, nie zawaham się tego zrobić. Jestem przekonany, że odwrócenie w kierunku spadków jest nieuchronne bazując na opisanych wyżej czynnikach. I choć nastawienie to można uważać za kontr-trendowe, to nie byłby pierwszy raz kiedy stanąłbym w sprzeczności z konsensusem.

W obecnym tygodniu kluczowy opór wypada na 113.15, a wsparcie znajduje się w obszarze przy 112.00. Zamknięcie dnia poniżej tej strefy może zakończyć wzrostowy rajd 2018 roku. Wyeksponowałoby to także poziom 110.80, a następnie 109.80.

Strategię Justina Bennetta możesz wypróbować u brokera Royal, który posiada w swojej ofercie analizowane instrumenty i jest regulowany przez ASIC oraz CySEC.

W tym tygodniu na USDJPY kluczowy opór wypada na 113.15, a wsparcie znajduje się w obszarze przy 112.00

NZDUSD

Piątkowy rajd na NZDUSD skierował notowania tej pary trochę poniżej kanału spadkowego. Mogłoby się wydawać, że pojawi się tu okazja do sprzedaży w ramach trendu spadkowego, jednakże moim zdaniem nie byłoby właściwe postępowanie.

Dlaczego? Otóż kanały takie często zapowiadają odwrócenie. Wciąż jest za wcześnie, by o tym mówić, ale formacja ta posiada niezbędne cechy sugerujące potencjalne wybicie.

Przedłużenie piątkowego rajdu będzie możliwe po zamknięciu sesji ponad konfluencją oporu w obrębie 0.6600. Kolejny kluczowy opór znajdziemy na 0.6700, a następnie 0.6850.

Alternatywnie, ruch spadkowy prawdopodobnie natrafi na oferty w okolicach 0.6520. Jeśli jednak kupującym nie uda się go utrzymać, para może dalej osuwać się do tegorocznego dołka na 0.6425.

Podsumowując, pozostaje tu ostrożnie byczo nastawiony. Trend spadkowy jest wciąż nienaruszony, ale szanse na ruch w górę wzrosły po piątkowym rajdzie i re-teście 0.6600.

NZDUSD - Trend spadkowy jest wciąż nienaruszony, ale szanse na ruch w górę wzrosły po piątkowym rajdzie i re-teście 0.6600

Ropa

W zeszłym tygodniu ropa sprzedawana była pod poziomem 70.00, a dołek wyznaczony był na 68.50 zanim udało się odrobić część strat przed weekendem. Jak już wspominałem w jednym z wcześniejszych komentarzy, nie liczę na zbyt duży popyt aż do 67.00, gdzie kluczowy poziom horyzontalny przecina się ze wsparciem kanału biegnącego od tegorocznego dołka.

Szukający wejścia w pozycje krótką mogą zwrócić uwagę na poziom 70.00, który miał krytyczne znaczenie pod koniec sierpnia i września. Ponadto wygląda na to, że w pewnym stopniu zahamował on piątkowy rajd.

Należy także mieć na uwadze, że dzienna średnia reprezentowana przez kanał EMA 10/20 znajduje się w okolicach 71.20, a zatem kurs może konsolidować przez kilka sesji przed kolejnym spadkiem do 67.00.

Ostatnia, ale nie najmniej ważna jest flaga pochyła, która tworzy się w tym roku i stanowi niedźwiedzią formację. Tak więc, chociaż ropa naftowa prawdopodobnie będzie odbijać się od obszaru przy 67.00, jeśli ten zostanie przetestowany, to w długim terminie raczej nie chciałbyś kupić i trzymać tego waloru.

Ropa - dzienna średnia reprezentowana przez kanał EMA 10/20 znajduje się w okolicach 71.20


Chcesz przeczytać pozostałe artykuły i analizy Justina? Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here