Naga MarketsPrawidłowe wyznaczanie poziomów wsparcia i oporu

Zdolność do prawidłowego wyznaczania poziomów wsparcia i oporu jest jedną z podstawowych umiejętności jaką musi przyswoić każdy trader Price Action. Jest ona również budulcem do wszystkiego co następuje po niej, włączając w to strategie Price Action na przykład oparte na pin barze czy inside barze, ale także jest bardzo istotna przy wyznaczaniu stosunku ryzyka do zysku.

Jeśli będziesz wyznaczał te poziomy prawidłowo, trading będzie dla Ciebie łatwy. W przeciwnym razie Twoje doświadczenia w tradingu będą raczej frustrujące.

Te artykuły również Cię zainteresują
W tym artykule zdefiniujemy czym są wsparcia i opory, a także dlaczego się tworzą. Następnie zagłębimy się w sztukę prawidłowego identyfikowania kluczowych poziomów, a zakończymy na przedstawieniu kluczowym zasad w tradingu na ich podstawie.

Mówiąc w skrócie, lekcja ta pomoże Ci uchronić wykres przed czymś takim…
01Będzie on wyglądał raczej w ten sposób…
06Jeszcze zanim zaczniemy, szybka uwaga. Lekcja ta skupia się wyłącznie na horyzontalnych poziomach wsparcia i oporu, gdyż wierzę, że są one kamieniem węgielnym jeśli chodzi o temat kluczowych poziomów.

Temat linii trendu zostawiłem na inną lekcję ponieważ jest w nim wiele różnych aspektów, które zasługują na większą uwagę.


Czym jest poziom wsparcia i oporu?

Wsparcie i opór to po prostu poziom na rynku, na którym traderzy szukają okazji do zwyżek lub zniżek, zależnie od panującej dynamiki rynki. Stwarza to poziomy na rynku, które mogą pełnić wsparcie lub opór, a jest to uzależnione od różnych czynników wpływających na każdą walutę.

Jest to zatem “fantazyjna” definicja wsparcia i oporu. Teraz przejdziemy do definicji dla traderów Price Action.

Poziom, na którym szukamy sygnałów kupna lub sprzedaży, na przykład takich jak pin bar. To naprawdę wszystko co musimy wiedzieć. Nie będziemy koncentrować się na tym, dlaczego dany poziom się uformował. Zamiast tego, skupimy się na tym jak ważny jest ten poziom w odniesieniu do otaczającej go akcji cenowej. Jeśli poziom zostaje uznany za kluczowy, to chcemy aby znajdował się na naszym wykresie, a gdy już tam będzie, obserwujemy go w poszukiwaniu sygnałów jakie mogą się na nim rozwinąć.

Poniżej świetny przykład poziomu wsparcia i oporu w działaniu.
03

Co powoduje formowanie poziomów wsparcia i oporu?

Zrozumienie dlaczego te poziomy się formują jest możliwe jeśli cofniemy się do krzywej popytu i podaży. Nie chcę poświęcać na to dużo czasu, gdyż większe korzyści będziesz miał jak już nauczysz się poprawnie identyfikować wsparcia i opory.

[pullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Wypróbuj strategię Justina Bennetta na rachunku u brokera FxPro, którego wybiera wielu profesjonalnych traderów.[/pullquote]

Zauważ na poniższym wykresie podaży, jak liczba jednostek na sprzedaż zwiększa się wraz ze zwiększaniem się ceny. Mówiąc w kategoriach tradingowych – im wyższa cena, tym więcej traderów jest skłonnych, by sprzedać swoje pozycje.
04Jeśli chodzi o krzywą popytu to sprawy mają się zupełnie odwrotne. Wraz ze wzrostem cen, maleje liczba jednostek. Dzieje się tak, ponieważ traderzy są mniej skłonni do zakupów na drogim rynku.
05Dlatego też możemy oznaczyć poziomy wsparcia i oporu jako punkty na rynku, w których traderzy są bardziej skłonni do kupna lub sprzedaży, zależnie od warunków rynkowych. Tworzy to obszar napięć między kupującymi, a sprzedającymi, co często powoduje, że rynek zmienia kierunek.

Tak wygląda ich zastosowanie na parze walutowego GBPNZD.
06Teraz, gdy mamy dobre zrozumienie tego, w jaki sposób i dlaczego te obszary się formują, rzućmy okiem na to jak prawidłowo je zidentyfikować.

Jak rysować poziomy wsparcia i oporu

Pierwszą rzeczą jaką chce nadmienić jeśli chodzi o poziomy wsparcia i oporu jest to, że nie zawsze będą one “dokładnym” poziomem. W rzeczywistości najczęściej te “poziomy” są raczej traktowane jak obszary na wykresie.

Powszechne i błędne przekonanie jest takie, że kluczowy poziom przebiega idealnie po szczytach lub dołkach. To nie może być prawdą z uwagi na to, że większość poziomów wsparcia i oporu ma również obszary, których rynek nie respektował. To jest właśnie powodem, dla którego używany strategii price action takich jak ta oparta na formacji pin bar, by potwierdzić, że ten poziom prawdopodobnie wytrzyma.

Nie wiem jak ty, ale ja najlepiej uczę się wtedy, gdy widzę coś w akcji. Dlatego też stworzyłem wideo, by pokazać jak poruszam się po rynku i rysuje poziomy wsparcia i oporu na moich wykresach.

Jak mogłeś zauważyć na filmie, poziomu wsparcia i oporu jakie rysowałem nie zawsze pokrywały się dokładnie ze szczytami i dołkami, a rynek nie zawsze je respektował. Jednak jest to jak najbardziej w porządku.

Istotne jest, by zrozumieć, że mimo, iż poziomy wsparcia i oporu mogą być narysowane prawidłowo, to nie są one bez skazy. Jednak jak już wcześniej wspomniałem, to miejsca gdzie pojawiają się sygnały Price Action pomagają nam zdefiniować siłę takiego poziomu, przed wejściem w transakcję.

[pullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Sprawdź ofertę FxPro i jak wielu innych traderów, zacznij handel z tym brokerem[/pullquote]

Ostatnia ważna wiadomość na temat rysowania poziomów wsparcia i oporu. Należy zawsze dążyć do tego, by cena możliwe jak najwięcej razy dotykała tego poziomu z obu stron. Wymaga to zazwyczaj kilkukrotnego przesuwania poziomu w górę i w dół, zanim znajdziemy miejsce, w którym rynek dotyka poziom najczęściej z po obu stronach (jako wsparcia i oporu).

Pamiętaj, że poziomy te stanowią obszary rynku, na których przedsiębiorcy są bardziej skłonni do zakupu lub sprzedaży, co może oznaczać zmianę kierunku rynku. Także przesuwając poziom do miejsca, które cena najczęściej dotyka po obu stronach, dajesz sobie największe szanse na złapanie ruchu jeśli do niego dojdzie.

Kilka zasad

Używaj swingów w górę i w dół, by zyskać przewagę – korzystając ze swingów jako wytycznych do rysowania poziomów, masz większe szanse na to, że uda Ci się uchwycić “kluczowy” poziom. Właśnie te poziomy powinny Cię interesować, ponieważ dają najbardziej pożądane sygnały na kupno i sprzedaż wynikające z techniki Price Action.

Nie przejmuj się jest szczyty i dołki nie pokrywają się idealnie – Pamiętaj, że większość poziomów nie będzie się idealnie pokrywać ze szczytami i dołkami. Zamiast martwić tego typu sprawami, lepiej spędź trochę czasu, by upewnić się, że Twój poziom jest na miejscu, w którym było najwięcej dotknięć po obu stronach.

Skup się na głównych (kluczowych) poziomach na rynku – Są to najbardziej oczywiste poziomy wsparcia oraz oporu i powinny być natychmiast widoczne. Jeśli musisz długo i z trudem szukać poziomu, to prawdopodobnie nie jest on warty umieszczenia na wykresie. Poprzez skupienie się tylko na kluczowych poziomach będziesz w lepszym miejscu, aby faktycznie zawrzeć transakcje jeśli pojawi się jeden z sygnałów Price Action.

Pozostań w obrębie ostatnich 6 miesięcy – Nie musisz cofać się pięć lat wstecz by znaleźć poziomu wsparcia i oporu. Większość poziomów będzie występować na szczytach i dołkach, które występowały w ciągu ostatniej połowy roku. Nie czuj się jednak skrępowany cofając się trochę dalej, by narysować poziom, jednak nie sądzę, aby konieczny było cofnięcie o więcej niż 6 miesięcy w celu znalezienia naprawdę świetnych poziomów do handlu.

Zbliżamy się do końca lekcji rysowania poziomów wsparcia i oporu. Mam nadzieję, że teraz lepiej rozumiesz jak podchodzić do tych poziomów, a także które z nich są najważniejsze.

Pamiętaj tylko, by zbytnio nie komplikować tej czynności. Rysowanie poziomów wsparcia i oporu powinno być jedną z łatwiejszych i wolnych od stresu czynności dla tradera opierającego się na Price Action. Jeśli przyłapiesz się na tym, że poświęcasz sporo energii do znajdowania tych poziomów, prawdopodobnie chcesz narysować ich więcej niż jest to potrzebne.

Utrzymuj prostotę i co najważniejsze, bądź pewny swoich zdolności! Jednym z większych błędów jaki można zrobić jest wielokrotne pytanie samego siebie czy narysowany poziom jest poprawny. Oczywiście w porządku jest, aby dokładnie sprawdzić swoją pracę, ale pamiętaj, że pierwszym odruchem jest zazwyczaj tym właściwym.


Chcesz przeczytać pozostałe artykuły Justina? Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

dpaMetodologia Price Action zyskuje sobie coraz większą popularność wśród profesjonalnych, jak i początkujących inwestorów, dlatego też na Comparic znajdziesz sporo wpisów i analiz o tej tematyce. Przed tobą kolejne tłumaczenie z portalu DailyPriceAction.com, którego założycielem jest Justin Bennett – trader, od 2007 roku działający na rynku Forex, a od 2010 przy wykorzystaniu Price Action.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here