Naga MarketsJuan w formie CBDC nie ma podważyć dominacji dolara, twierdzi przedstawiciel Banku ChinChiny starają się rozwiać obawy, że chcą obalić dolara amerykańskiego jako główną walutę rezerwową na świecie wprowadzając na rynek cyfrową wersję juana, cyfrową walutę banku centralnego (CBDC). Wicegubernator Ludowego Banku Chin Li Bo powiedział, że celem umiędzynarodowienia waluty nie jest zastąpienie dolara, a wysiłki zmierzające do stworzenia e-juana mają wspomóc jedynie rynek lokalny.

  • Chiny otwierają swoją walutę na zagranicę, cały czas jednak prowadzą mocne kontrole kursowe
  • CBDC miałby pozwolić na większe uwolnienie juana i według części obserwatorów może to zagrozić dolarowi
  • Spekulacje te podczas konferencji ucinał jednak jeden z przedstawicieli Banku Chin.

E-juan, CBDC i dominacja dolara jako waluty rezerw

– W przypadku internacjonalizacji renminbi, wielokrotnie mówiliśmy, że jest to naturalny proces, a naszym celem nie jest zastąpienie dolara amerykańskiego lub innych międzynarodowych walut – powiedział Li na panelu podczas niedzielnego forum Boao. Myślę, że naszym celem jest pozwolenie rynkowi na wybór, ułatwienie międzynarodowego handlu i inwestycji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Bank centralny Chin testuje obecnie wykorzystanie “cyfrowego juana” w różnych programach pilotażowych w całym kraju. Raport z początku tego tygodnia pokazał, że administracja Bidena zwiększa swoją kontrolę nad postępem Chin w kierunku cyfrowego juana w obawie, że może to zapoczątkować długoterminową próbę wyparcia dolara.

PBOC pracuje nad cyfrową walutą od 2014 roku, a jego ruchy zwiększyły zainteresowanie wśród banków centralnych i decydentów, podczas gdy rozprzestrzenianie się kryptowalut zwiększyło poczucie, że konkurencja dla zwykłej gotówki może zmienić sposób działania sektora finansowego. PBOC zbliżył się do zostania pierwszym dużym bankiem centralnym, który wprowadzi wirtualną walutę, przeprowadzając próbę dla konsumentów i firm w 11 miastach w całym kraju.

– Motywacja dla e-juana, przynajmniej na razie, skupia się głównie na użytku krajowym. Interoperacyjność jest bardzo złożoną kwestią i nie spieszymy się, aby osiągnąć jakieś konkretne rozwiązanie – powiedział Li.

Bank centralny planuje przetestować transgraniczne wykorzystanie cyfrowego juana podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku, gdzie mógłby on być używany zarówno przez użytkowników krajowych, jak i sportowców oraz gości z zagranicy, powiedział Li.

CBDC z dużym potencjałem podczas transakcji zagranicznych

Agustin Carstens, dyrektor generalny Banku Rozrachunków Międzynarodowych, powiedział na tym samym panelu, że istnieje ogromny potencjał w transgranicznym wykorzystaniu walut cyfrowych, ponieważ mogą one uczynić transakcje walutowe i rozliczenia płatności niezwykle wydajnymi.

Podczas gdy cyfryzacja juana może korzystnie wpłynąć na jego wykorzystanie w transakcjach transgranicznych, kluczowym czynnikiem w określeniu globalnej roli waluty jest to, czy Chiny rozluźnią kontrolę kapitału, powiedział Shen Jianguang, główny ekonomista JD.com Inc. “Jeśli chcesz mieć globalną walutę rezerwową, musisz pozwolić obcokrajowcom na jej posiadanie, na jej używanie”.

Chiny będą również musiały pozwolić swoim obywatelom na zakup większej ilości zagranicznych aktywów, dalszy rozwój rynków finansowych i pozwolić na większą elastyczność kursu walutowego, aby naciskać na internacjonalizację juana, powiedział Shen w wywiadzie podczas forum.

Od zeszłego roku Chiny doświadczyły napływu kapitału na rynki finansowe, co zwiększyło ilość juana w obrocie globalnym. Jednakże, w kontekście ogromnych rynków, zagraniczna własność lokalnych akcji i obligacji pozostaje na stosunkowo niskim poziomie, odpowiednio około 5% i 3%. Udział juana w światowych płatnościach i rezerwach banku centralnego to wciąż tylko około 2%.

– Cyfrowy juan jest środkiem, który ma pomóc w efektywności polityki monetarnej i transgranicznym wykorzystaniu z partnerami, którzy zazwyczaj handlują z Chinami towarami i usługami, a w mniejszym stopniu z głównymi gospodarkami, takimi jak USA – powiedział Stephen Chiu, strateg ds. rynku walutowego i stóp procentowych w Bloomberg Intelligence. Cyfrowa czy nie, nie jest tak łatwo przesunąć dominację dolara, czy to jako rozliczenie handlu, czy waluta rezerwowa – dodał.

Początkowe plany dotyczące waluty cyfrowej nie były motywowane rozważaniami na temat transgranicznego wykorzystania, według byłego gubernatora Ludowego Banku Chin Zhou Xiaochuana, który zauważył, że istnieje wiele problemów z używaniem waluty cyfrowej ponad granicami państw. Międzynarodowe użycie mogłoby wpłynąć na niezależność polityki monetarnej i ważne jest, aby nie była ona wykorzystywana do popełniania przestępstw – powiedział podczas tego samego panelu w Boao.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here