Naga MarketsChiny ułatwią dostęp do swojego rynku. Olbrzymia szansa juana (CNY)Po piątkowych zyskach juan odnotowuje na początku tygodnia duże spadki. Mimo to, analitycy sądzą, że chińska waluta nadal będzie kontynuować swoje wzrosty, a Bank Ludowy Chin (PBOC) planuje dalszą internacjonalizację juana.

  • PBOC chce ułatwić dostęp do chińskiego rynku finansowego.
  • Stratedzy oceniają, że Chiny przyspieszą liberalizację przepisów.
  • Juan zyskał już 7% od maja.

Juan pozostanie wsparty przez wyniki gospodarki

Poniedziałek przyniósł juanowi osłabienie, co spowodowane jest wzrostem niepewności na świecie, w związku z odradzającą się pandemią. W czasie niepewności inwestorzy zwracają się w stronę dolara, którego wciąż postrzegają jako bezpieczna walutę.

Gubernator PBOC Yi Gang zapowiedział w sobotę, że bank dalej będzie dążył do spopularyzowania juana, jednocześnie ułatwiając zagranicznym inwestorom dostęp do chińskiego rynku finansowego.

Głównym zadaniem regulatora jest zmniejszenie ograniczeń w międzynarodowym używaniu waluty i pozwolić jej obrać własny kurs. – powiedział Yi Gang.

Zobacz również: Pandemia znowu zwiększa niepewność. Dolar idzie w górę

Liberalizacja przepisów i regulacji może sprawić, że rynek finansowy w Chinach doświadczy rekordowej płynności. Od minimów z maja juan urósł już o 7%, a eksperci spodziewają się, że trend wzrostowy może potrwać dłużej. Wsparciem dla waluty ma pozostać bardzo dobra kondycja chińskiej gospodarki w porównaniu do państw zachodnich.

Internacjonalizacja priorytetem

Od początku sierpnia juan znacznie zyskał na wartości, podczas gdy dolar pozostał na uboczu, co sugeruje, że motorem napędowym zmian jest teraz siła CNY, a nie słabość USD – uważa Louis Kuijs, ekonomista Oxford Economics.

W tym tygodniu chińskie władze podejmą także decyzje o planie rozwoju gospodarczego Państwa Środka, prawdopodobnie stawiając internacjonalizację juana jako jeden z priorytetów zmian.

– Chiny będą trzymać się swojego celu umiędzynarodowienia juana, a od ich finansowego otwarcia nie ma. Więcej lepszych inicjatyw zaobserwujemy prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości, co będzie miało na celu przyspieszenie internacjonalizacji. – powiedział Gao Qi, strateg w Scotiabank.

Początek tygodnia nie jest korzystny dla juana, który spada o 0,59%, a kurs USD/CNY utrzymuje się na poziomie 6,6944.

Wykres przedstawiający zmianę kursu USD/CNY w ciągu ostatnich 10 dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here