Naga MarketsJSW zyskuje ponad 6%. Sektor energetyczny traci najwięcejPierwszy tydzień września na światowych parkietach okazał się być najgorszym od początku lipca. Impulsem do wzmożonej podaży na większości giełd była realizacja zysków na amerykańskich spółkach technologicznych, które mają za sobą fenomenalne półrocze – od marcowego minimum Nasdaq 100 wzrósł o 71,62%.

Przeceny najpopularniejszych spółek. Główne indeksy także tracą

Ostatecznie tygodniowa zmiana powyższego indeksu wyniosła jedynie -3,12%, lecz licząc od tygodniowego maksimum do minimum, spadek w trakcie tygodnia sięgał ponad 10%. Silnie przeceniane były przede wszystkim najbardziej popularne w ostatnich tygodniach walory, takie jak Apple czy Tesla. Problemy amerykańskiego sektora technologicznego przeniosły się także na europejskie parkiety. Niemiecki DAX30 zakończył tydzień z wynikiem -1,46%. Powyższe nie mogło zostać bez wpływu na WIG, który tracąc 3,28% zaliczył najgorszy tydzień od marcowego krachu. Zgodnie z tendencją obserwowaną przez ostatnie półrocze na warszawskiej giełdzie, relatywnie najsłabszy okazał się segment dużych spółek. WIG20 stracił 3,92% i zakończył tydzień testem kluczowego poziomu 1740 pkt., który wyznacza dolne ograniczenie konsolidacji trwającej od początku lipca. Jego trwałe przebicie byłoby pierwszym sygnałem przemawiającym za zakończeniem lokalnego trendu wzrostowego, co mogłoby przyczynić się do wzmożonej podaży. Sesja w piątek potwierdziła, iż część rynku jest zaangażowana w jego obronę, gdyż po ataku w okolicę 1740 pkt. podaż skapitulowała, pomimo widocznie minorowego sentymentu na rynkach bazowych.

W ramach WIG20 jedynie 2 spółki zakończyły tydzień z dodatnim bilansem – JSW (+6,16%) i LPP (+0,07%). Pozostałe spółki zanotowały spadkowy tydzień, a w szczególności negatywnie prezentował się sektor energetyczny – Tauron stracił aż 19,85% a PGE 13,69%. Nieznacznie lepiej prezentowała się sytuacja w mWIG40, gdzie 9 spółek zanotowało wzrosty. Liderami spadków były natomiast spółki medyczne – Mabion (-23,46%) i Biomed-Lublin (-22,86%).

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W dniu dzisiejszym ze względu na Święto Pracy w USA nie odbędzie się sesja na amerykańskich parkietach, a więc zabraknie głównego czynnika odpowiedzialnego za spadki w ubiegłym tygodniu. Warto zwrócić uwagę, iż amerykańskie indeksy w piątek w godzinach wieczornych odrobiły część start, co pozwala oczekiwać od europejskich parkietów dostosowania się. Powyższe daje szansę na odejście WIG20 od dolnego ograniczenia konsolidacji, czyli rejonu 1740 pkt., którego przełamanie postawiłoby pod znakiem zapytania lokalny trend wzrostowy.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here