Naga MarketsJSW wystrzela w górę aż o 33,95%. Najwyższy wzrost dzienny w historiiDzisiejsza sesja na Starym Kontynencie została zdominowana przez kolor zielony. Zamknięte giełdy kasowe w Ameryce oznaczają mniejszą płynność w Europie, choć nie przeszkadza to fali solidnych wzrostów.

Mocne wzrosty w Europie pomimo zamkniętych rynków kasowych za oceanem

Obchody Dnia Pracy (ang. Labor Day) w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie wiążą się z zamknięciem tamtejszych rynków kasowych. Pomimo tego, że handel na kontraktach futures odbywa się normalnie, dzisiejsza sesja europejska siłą rzeczy cechuje się niższą płynnością z uwagi na mniejsze obroty amerykańskich inwestorów. Patrząc na europejskie indeksy, można jednak odnieść wrażenie, iż nie stanowi to żadnej przeszkody, bowiem wzrosty na Starym Kontynencie trwały w najlepsze, a w zachodniej części kontynentu przekroczyły nawet 2%.

Prawdziwy ewenement obserwowaliśmy dziś na Jastrzębskiej Spółce Węglowej, której kurs wzrósł na koniec dnia aż o 33,95% – jest to największy dzienny wzrost ceny tego waloru w historii, a zatem od 2011 roku. W tym momencie można zadać sobie pytanie, w jakim stopniu był to efekt prawdziwej nadziei inwestorów odnośnie perspektyw spółki (faktycznie pojawiały się pewne doniesienia, które można potraktować jako optymistyczne), a w jakim stopniu efekt FOMO i zwykłego podłączania się pod trend. Prawdopodobnie będziemy musieli poczekać kilka dni aby się o tym przekonać, bowiem jak pokazuje historia – jako jeden z potencjalnych krótkoterminowych scenariuszy należy przyjąć równie spektakularną korektę.

Indeksy z GPW poradziły sobie dziś nieco słabiej niż benchmarki z Europy Zachodniej. WIG20 zakończył dzień 0,84% wyżej, mWIG40 zyskał 0,58%, natomiast sWIG80 uplasował się “pod kreską” tracąc 0,99%.

Łukasz Pachucki

Dział Analiz XTB

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here