Naga MarketsJSW wybija ważny opór, kurs najwyżej od 15 miesięcy, rollercoaster na akcjach spółki!Początek nowego tygodnia przyniósł zdecydowany wzrost aktywności na walorach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W piątek przed weekendem, osiągnęły one poziom oporu w okolicach 29 zł, który do tej pory skutecznie zatrzymywał wzrosty. Tym razem opór został pokonany, a akcje spółki po blisko 20-procentowych wzrostach w poniedziałek, i 10-procentowych w trakcie wtorkowej sesji osiągnęły poziom w okolicach 38 zł.

  • Zmiany w składzie Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
  • JSW zwiększyła udział węgla koksowego do blisko 80 procent.
  • Akcje spółki wybijają istotny poziom oporu. Kurs zyskał w ciągu 2 dni blisko 30%!

JSW zwiększyła udział węgla koksowego w produkcji

W zakończonym niedawno 2020 roku, Jastrzębska Spółka Węglowa, zwiększyła udział węgla koksowego w produkcji o blisko 9 punktów procentowych, do poziomu blisko 80%. Z danych spółki wynika, iż w drugim półroczu udało się przyspieszyć roboty przygotowawcze i częściowo odrobić spowodowane pandemią ubytki w wydobyciu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Artur Dyczko, wiceprezes JSW do spraw technicznych i operacyjnych poinformował tuż przed weekendem:

„Wszystko wskazuje na to, że skończyliśmy ubiegły rok z wydobyciem 14,4 mln ton węgla netto, to jest ponad 100 tys. ton więcej niż zaplanowaliśmy we wrześniu, aktualizując plan techniczno-ekonomiczny na 2020 po przejściu pierwszej fali pandemii”.

„Blisko 80 proc. wydobytego w ubiegłym roku węgla stanowił węgiel do celów koksowniczych; to cieszy nas najbardziej” – podkreślił wiceprezes.

Zobacz również: Rok 2020 w liczbach na GPW i NewConnect. Wig20 kończy rok blisko 8% pod kreską!

JSW jakiś czas temu przyjęła strategię, zgodnie z którą w kolejnych latach udział węgla koksowego ma wzrosnąć do co najmniej 85%. Poziom 100%, zdaniem specjalnie powołanego zespołu będzie realny do osiągnięcia w okolicach 2031 roku.

Dyczko powiedział również kilka słów na temat miejsc wydobycia węgla koksowego:

„Najwyższej jakości węgiel koksowy produkowany jest w kopalniach Pniówek i Borynia-Zofiówka, będzie też wydobywany w kopalni Jastrzębie-Bzie po udostępnieniu tam pierwszego pokładu. W kopalniach Budryk i Knurów-Szczygłowice eksploatowany jest węgiel koksowy o niższych parametrach, stąd – aby zwiększyć uzysk tego rodzaju surowca – kończone są tam inwestycje w zakładach przeróbki mechanicznej węgla”.

JSW wybija istotny poziom oporu!

Wykres z ostatnich 12 miesięcy doskonale ilustruje sytuację na walorach JSW, po dwóch próbach pokonania poziomu oporu w okolicach 29 zł, zakończonych niepowodzeniem, trzecia ostatecznie się udała. Walory z łatwością pokonały poziom oporu, zyskując w trakcie 2 giełdowych sesji kolejne 25%.

Zobacz również: Obroty na parkiecie głównym GPW wzrosły w 2020 roku o 59% w porównaniu z rokiem 2019!

Obecnie jesteśmy na poziomie najwyższym od kilkunastu miesięcy, patrząc choćby na wskaźnik RSI, wydaje się, że po tak dynamicznych wzrostach może nastąpić korekta, której przedsmak mieliśmy już tuż po otwarciu wtorkowych notowań. Po ponad 10-cio procentowym wzroście, akcje nagle zaczęły spadać, a na walorach zagościł na moment nawet kolor czerwony.

Notowania JSW z ostatnich 12 miesięcy. Źródło: tradingview.com

Na początku wtorkowej sesji, akcje JSW drożały o ponad 10%, a kurs dobił do poziomu 37,4 zł. Następnie obserwowaliśmy zejście na kilkuprocentowy minus, a obecnie akcje znowu są na plusie. Kurs walorów rośnie przed godziną 14 o 2%, sięgając poziomu 34,2 zł. Obroty na walorach spółki są największe na całej GPW i przekraczają nieznacznie 124 mln zł.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here