Naga MarketsJSW: szaleństwo notowań bez przyczyny. Czy to spekulacja?Akcje JSW jeszcze tydzień temu walczyły z kluczowym wsparciem na poziomie 15 zł, jednak gwałtowna zwyżka w zaledwie trzy sesje wyprowadziła kurs nawet o 80% w górę wybijając do rocznego szczytu na 26,94 zł. Trudno jednoznacznie określić przyczynę takich wzrostów, jednak potencjalnych uzasadnień jest kilka. Jedno jest pewne: tymczasowo rajd został przerwany, a akcje już powróciły na poziomy poniżej 20 zł.

  • Akcje JSW od początku roku potaniały o ponad 7%
  • Jeszcze w styczniu 2018 roku kurs akcji JSW był w okolicach 109 zł, jednak dwuletni trend spadkowy sprowadził akcje nawet poniżej 10 zł w marcu tego roku
  • Od pandemicznego dołka w marcu akcje podrożały już około dwukrotnie

JSW: giełdowy rollercoaster

Kurs akcji JSW pod koniec lipca zdecydowaną zniżką z poziomów około 20 zł w ciągu zaledwie tygodnia zanurkował do wsparcia na 15 zł i przez cały sierpień kurs poruszał się wewnątrz przedziału ograniczonego wspomnianym supportem na 15 zł i oporem na 18 zł.

JSW: szaleństwo notowań bez przyczyny. Czy to spekulacja?
Notowania JSW na GPW. Źródło: tradingview.com

Ostatni tydzień sierpnia był walką o utrzymanie się powyżej wsparcia na 15zł, a sesja w zeszły piątek była pierwszym sygnałem wybicia, które miało nastąpić na początku tego tygodnia. Prawdziwa rakieta odpaliła w poniedziałek, a kurs eksplodował o 33,95% w górę do 21,70 zł na zamknięciu z impetem przebijając opór na 18 zł.

Wtorkowa sesja przyniosła prawdziwy giełdowy rollercoaster jasno dając do zrozumienia, że spekuła może zawładnąć nawet jednodniowym notowaniami tak dużej spółki WIG20 jak JSW. Notowania rozpoczęły się na 22,21 zł, by wystrzelić do jednorocznych maksimów na 26,94 zł za akcję, by potem zanurkować w dół na 18,85 zł.

JSW: szaleństwo notowań bez przyczyny. Czy to spekulacja?
Notowania JSW na GPW. Źródło: tradingview.com

Ostatecznie wtorkowa sesja zakończyła się na cenie zamknięcia 20,14 zł. Środa również była dość burzliwa, ale skończyła się skromnym wzrostem notowań o 0,30%. W czwartek około 13:00 akcje JSW tanieją o 2,57% schodząc poniżej 20 zł na 19,68 zł.

Akcje JSW: szaleństwo bez przyczyny

Trudno jednak doszukać się jednoznacznych powodów takiego giełdowego tornado na akcjach JSW. Przede wszystkim, reakcja na wyniki finansowe spółki opublikowane 20 sierpnia nastąpiła już w ostatnim tygodniu zeszłego miesiąca. Chwilowe zejście pod linię wsparcia na 15,00 zł jest właśnie odpowiedzią rynku na te niezbyt zadowalające wyniki.

JSW w II kw. 2020 roku zanotowała stratę netto w wysokości 765,4 mln zł wobec 133,3 mln zł zysku rok wcześniej. Strata operacyjna wyniosła aż 888,5 mln zł względem 188,2 mln zł zysku, a przychody spadły do 1,488 mld zł wobec 2,209 mld zł. Według JSW koszty poniesione na walkę z pandemią wyniosły 72,7 mln zł, a koszty pracy z tym związane to 65,8 mln zł. Zasadniczo, ciężko doszukiwać się tu pozytywów. Pocieszenie na zasadzie: “mogło być gorzej” nie powinno spowodować aż takiego rajdu na początku września i to ze znacznym opóźnieniem.

Zapewne za wzrost akcji JSW w ostatnim czasie odpowiadają dwie informacje. Warto wspomnieć o wniosku spółki o rządowe dofinansowanie z Tarczy Kryzysowej. Opiewa on na kwotę aż 1,75 mld zł i prawdopodobnie zostanie przyznany. Brak jednak informacji, co do przebiegu tego procesu i finalnego wyniku.

Informacja o grancie była znana już wcześniej, ale była dobrym gruntem pod kolejną pozytywną wiadomość, tym razem od Komisji Europejskiej. Według unijnych włodarzy, węgiel koksujący zostanie utrzymany na liście surowców strategicznych na kolejne 3 lata. Informacja z perspektywy JSW cieszy przede wszystkim dlatego, że JSW jest jedynym producentem tego typu węgla w UE, co daje pewne pole do osiągnięcia premii monopolowej.

Zobacz również: Niemal połowa inwestorów detalicznych handluje przy użyciu dźwigni

Spekuła lub tajne informacje

Jednym z kolejnych wytłumaczeń może być także ewentualne przeniesienie się inwestorów z wysoką skłonnością do ryzyka na aktywa spółek z WIG20. Warto zwrócić uwagę na olbrzymi wolumen transakcji we wtorkowej sesji, który przekroczył 8,219 mln. Dla porównania, przez cały lipiec i sierpień było to przeciętnie około 500 tys. Część inwestorów wysiadająca z wagoników koronawirusowej hossy na beneficjentach COVID-u i NewConnect, przeniosła się do potencjalnie mniej ryzykownych spółek o dużej kapitalizacji i free floacie, jak spółki WIG20: czyli między innymi JSW.

Możliwe jest także, że pewne informacje są już znane przez wybrane grupy inwestorów, np. tych, którzy mają dostęp do informacji poufnych lub rekomendacje instytucji, które oferują je jedynie dla swoich klientów.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here