Naga MarketsJSW – świetne prognozy cen węgla na najbliższe lata - zapiski giełdowego spekulantaJastrzębskia Spółka Węglowa opublikowała wczoraj informacje o produkcji węgla w drugim kwartale, objętym pandemią. Produkcja węgla w tym czasie wyniosła 2,6 mln ton. Rok temu było to około 3,53 mln ton. Spadek sięgnął więc 36%. Lepiej wyglądają ważniejsze dane sprzedażowe. Ogólna sprzedaż węgla sięgła 2,96 mln ton co oznacza spadek rok do roku tylko o niespełna 11%. Nieco słabiej wyglądają wyniki dotyczące koksu, tu spadek sprzedaży był nieco większy.

Z kolei dane o średniej cenie sprzedaży wskazują na utrzymanie porównywalnego poziomu w porównaniu z poprzednim rokiem. Średnia cena węgla energetycznego wzrosła o ok. 3% – co pozwala odrobić część start wynikających z niższej sprzedaży. Ogólne ceny węgla na giełdach znajdują się nadal na bardzo niskich poziomach względem ostatnich 10 lat i pojawiają się próby odbicia, co jest dla spółki korzystne.

  • Kurs JSW pokonał linię korekty, jednak nie było wzrostu obrotów
  • Pozytywne prognozy corocznego wzrostu cen węgla o 10%

Na wykresie JSW wzrosty mają raczej charakter odreagowania po wcześniejszym załamaniu notowań i zejściu na historyczne minima. Wzrosty mają także związek ze spodziewanym polepszeniem w gospodarce po pandemii. W mniejszym stopniu ceny węgla na świecie mają bezpośrednie przełożenie na JSW, aczkolwiek da się zauważyć pewną korelację i większe zainteresowanie akcjami, kiedy szacuje się wzrosty cen surowca. A prognozy są optymistyczne, agencja S&P Global Platts szacuje stabilny wzrost cen w najbliższych latach o około 10% rocznie.

Ponad linią korekty, kolejny cel przy 24 zł

W 2023 roku ceny mają wrócić na poziom 70-74 USD za tonę. To stwarza dobry klimat dla przecenionych akcji JSW w dłuższym okresie czasu. Na wykresie mamy przełamaną linię korekty, jednak bez wyraźnego wzrostu obrotów i nadal realne jest cofnięcie na wsparcie przy 18 zł. Wydaje się jednak, że na dłuższą metę cena w końcu sięgnie kolejnego oporu przy 24 zł.

jsw


Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy darmowy eBook Narzędzia analizy technicznej spółek giełdowych. Odbierz go i więcej materiałów w strefie eLearn Comparic.pl.

Przeczytaj również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here