Naga MarketsJSW podążając za korektą cen węgla straciła wczoraj ponad 8 procentGłówne amerykańskie indeksy, po wzroście o niecałe 0,4%, ustanowiły wczoraj nowe historyczne maksima. Dziś kluczowym wydarzeniem dla rynków, po tym jak w ostatnich tygodniach notowania rozgrzewał sezon wynikowy, będzie decyzja Rezerwy Federalnej i następnie konferencja prasowa prezesa Fed Jerome’a Powella. Rynek spodziewa się rozpoczęcia taperingu programu quantitative easing (QE).

JSW odnotowała wczoraj znaczną stratę

Zmniejszanie skali skupu aktywów zdaje się być przesądzone, pytaniem pozostaje to kiedy rozpocznie się cykl podwyżek stóp procentowych, czy będzie to pod koniec przyszłego roku, czy może jednak nieco szybciej. Dziś kalendarz wypełniają dane makro z USA, szereg najważniejszych publikacji rozpoczyna się od raportu ADP, następnie opublikowany zostanie PMI dla usług, a potem o godzinie 15.00 poznamy dane o zamówieniach na dobra bez środków transportu i o zamówieniach na dobra trwałego użytku, a także opublikowany zostanie indeks ISM dla usług i zamówienia w przemyśle. Wcześniej o godz. 11.00 poznamy odczyt stopy bezrobocia w strefie euro. Dla krajowego rynku najważniejszym wydarzeniem będzie decyzja RPP ws. stóp procentowych, konsensus analityków zakłada wzrost stóp procentowych o 50 punktów bazowych, do oczekiwań konkretnych ruchów ze strony RPP przyczynił się piątkowy odczyt flash inflacji za październik (+6,8% r/r wobec konsensusu na poziomie +6.4%). W temacie spółek – wczoraj wszystkie trzy kluczowe indeksy zyskały na wartości, przy czym istotny wzrost odnotował jedynie indeks mWIG40 (+0,7%), odnotowując tym samym nowy historyczny rekord.

W indeksie blue chipów po wzrostowym rajdzie napędzanym wzrostem cen węgla sporą część zwyżki oddało wczoraj JSW (-8,3%), podążając za korektą cen surowca (podobnie przeceniła się Bogdanka). Spory spadek odnotowało również Asseco (-6%), po tym jak spółka po piątkowej sesji podała szacunkowy zysk netto za III kw. Notowania indeksu mWIG40 najmocniej wspierały wczoraj banki, ale to Eurocash (+9,5%), po mocnej ubiegłotygodniowej przecenie, odnotował wczoraj największy wzrost, dodatkowo ostatnim czterem sesjom towarzyszył zwiększony wolumen obrotu.

WIG w układzie dziennym
WIG w układzie dziennym

W temacie pozostałych spółek: 1. mBank wypracował 26,6 mln zł zysku netto w III kw., wobec 101 mln zł w poprzednim roku, konsensus spodziewał się wyniku na poziomie 18 mln zł. 2. Wirtualna Polska według nieoficjalnych informacji wycofała się z rozmów ws. kupna Gremi Media. 3.  CCC miało szacunkowo w III kw. 80 mln zł zysku operacyjnego, grupa ogłosi aktualizacje strategii w listopadzie. 4. Logine i Bewi ASA wezwały do sprzedaży 574 tys. akcji Izobloku po cenie 50,41 zł za sztukę. Spółki planują osiągnąć 100% w akcjonariacie i wycofać spółkę z giełdy.

Autor: Adam Dudoń

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here