Naga MarketsJSW odnotowała ponad 210 mln zł straty w I kwartaleJastrzębska Spółka Węglowa opublikowała w raporcie wyniki finansowe za I kwartał 2020 r. Producent węgla koksowego odnotował stratę netto przypadającą na akcjonariuszy jednostki dominującej równą 211,9 mln zł. Zysk EBITDA wyniósł 50,5 mln zł. a przychody ze sprzedaży ukształtowały się na poziomie 1,966 mld zł.

  • Strata netto JSW wyniosła w I kwartale 2020 r. 211,9 mln zł. wobec 402,8 mln zł zysku w ubiegłym roku. 
  • Spółka odnotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 1,966 mld zł. wobec 2,488 mld zł rok wcześniej, co stanowi blisko 21% spadku rdr.
  • W piątek, notowania JSW o godzinie 11:00 spadają o 4,9%, a kurs oscyluje w okolicach 13,4 zł. Obrót po 2 godzinach handlu zbliża się do 8 mln zł.

Zobacz również: Akcje Grupy Azoty najwyżej od stycznia. Wyższy zysk netto w I kw. br. napędza wzrosty

Te artykuły również Cię zainteresują
Wyniki za I kwartał w dobie pandemii koronawirusa

Jastrzębska Spółka Węglowa odnotowała stratę netto na poziomie 211,9 mln zł. wobec zysku przekraczającego 400 mln zł. w ubiegłym roku. Zysk EBITDA wyniósł 50,5 mln zł wobec 728,8 mln zł rok wcześniej.

Spółka odnotowała ponad 20-procentowy spadek przychodów ze sprzedaży. Taki stan rzeczy był spowodowany przede wszystkim spadkami: sprzedaży węgla (918,1 mln zł. w 2020, wobec 1319,5 mln zł. w 2019) oraz sprzedaży koksu (874,5 mln zł. w 2020, wobec 1027,8 mln zł. w 2019).

Produkcja węgla Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyniosła w I kwartale 4,1 mln ton (wzrost o 17,1%), a sprzedaż do odbiorców zewnętrznych 2,2 mln ton (spadek o 12%). Produkcja węgla koksowego wzrosła o 33,3% do 3,2 mln ton, a sprzedaż do odbiorców zewnętrznych wyniosła 1,5 mln ton- a zatem była na podobnym poziomie co w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Zobacz również: WIG-GORNIC vs WIG-NRCHOM. Branżowe porównania indeksów w tle koronawirusa

Walory JSW tracą w piątek po 2 godzinach handlu blisko 5%

Piątkowa sesja przynosi na ten moment spore spadki na walorach Spółki wchodzącej w skład indeksu WIG-GORNIC. Akcje JSW na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy są w stosunkowo silnym trendzie spadkowym. W maju 2019 r. za 1 akcje trzeba było zapłacić ponad 50 zł. w porównaniu z bieżącym kursem, mamy do czynienia z około 80-procentowym spadkiem. W połowie marca, w dołku bessy, kurs akcji spadł na moment w okolice 9 zł. Następnie szybko odrobił i od 2 miesięcy jest w trendzie bocznym i oscyluje na poziomach 12-15 zł.

Notowania JSW z ostatnich 12 miesięcy. Źródło: stooq.com

Przed Jastrzębską Spółką Węglową nie ma najlepszych perspektyw, o czym poinformowano również w kwartalnym raporcie: “Pandemia COVID-19 może istotnie wpływać na działalność grupy w kolejnych okresach, w tym na poziom osiąganych przychodów i ponoszonych kosztów, a w konsekwencji na płynność finansową oraz poziom zadłużenia grupy. Możliwe skutki oraz ich skala na chwilę obecną są jednak trudne do oszacowania”.

Zobacz również: Investeko S.A. odnotowała w pierwszym kwartale wzrost przychodów o 64,8%

JSW jest największym producent wysokiej jakości węgla koksowego. Jest również  znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej. Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. powstała 1 kwietnia 1993 roku. Była jedną z siedmiu powstałych wówczas spółek węglowych. W jej skład weszło wówczas 7 samodzielnie funkcjonujących przedsiębiorstw górniczych, które przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Obecnie JSW S.A. składa się z 5 kopalni węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Budryk, Knurów-Szczygłowice, Krupiński i Pniówek. Wydobywany jest w nich węgiel koksowy i węgiel do celów energetycznych. W skład Grupy JSW wchodzi również Zakład Logistyki Materiałowej.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here