Naga MarketsJSW ocenia zapotrzebowanie na węgiel koksowy jako bardzo wysokieKatowice, 22.09.2021 (ISBnews) – Koniunktura i popyt na rynku węgla koksowego są od kilku miesięcy nienaturalnie wysokie, ocenił w rozmowie z ISBnews wiceprezes ds. handlu Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) Sebastian Bartos. Rynek hutniczy w Polsce i na świecie pracuje z wykorzystaniem niemal 100% mocy.

„Obecne tendencje na rynku węgla koksowego są niezwykle sprzyjające i wynikają z ogromnego wzrostu produkcji hutniczej na świecie. Koniunktura i popyt są od kilku miesięcy nienaturalnie wysokie. Nasi stali kontrahenci zgłaszają nam zapotrzebowania na dodatkowe ilości węgla koksowego. Jeśli tylko możemy, spełniamy te zamówienia, w przeciwnym razie umawiamy się na precyzyjny harmonogram dostaw na 2022 rok. Nie chcemy w obecnej sytuacji stracić ani jednego kontraktu ani jednej tony” – powiedział Bartos ISBnews w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach.W ocenie wiceprezesa, w tym roku JSW osiągnie miks, w którym 85% produkcji to będzie węgiel koksowy, a 15% stanowić będzie węgiel energetyczny.

„W 2022 roku możemy osiągnąć już 90% produkcji węgla koksowego, a docelowo to ma być 100%. Tylko takie rozwiązanie daje nam perspektywę normalnego funkcjonowania na rynku. Równocześnie podtrzymujemy nasze plany, związane z budową nowych bloków energetycznych w całej grupie. Obecnie dysponujemy mocami wytwórczymi na poziomie ok. 100 MW, w roku przyszłym będzie to już 145 MW. Liczymy także na szybkie i pozytywne rozwiązanie sporu z Rafako i dokończenie inwestycji energetycznej w Koksowni Radlin” – zakończył Bartos.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.

Wojciech Żurawski

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here