Naga MarketsJSW jedną ze spółek, która najmocniej przyczyniła się do spadku indeksu WIG20Ostatnia sesja ubiegłego tygodnia na Wall Street przyniosła lekkie umocnienie indeksu Nasdaq (+0,8%) i brak większych zmian dla indeksu S&P 500 (-0,1%). Sektorowo solidną przecenę odnotowały banki, wśród uzasadnień spadków należy wymienić decyzję Fed o wygaśnięciu ulgi, która umożliwiała wyłączenie papierów skarbowych oraz depozytów w Rezerwie Federalnej z ich rezerw obowiązkowych – w praktyce ten ruch może spowodować wyprzedaż części aktywów skarbowych, co może przełożyć się na jeszcze większy wzrost rentowności obligacji.

JSW ze stratą przekraczającą ponad 5 proc.

Skala wpływu tej decyzji na rynki powinna być jednak umiarkowana, gdyż wygaśnięcie ulgi było scenariuszem wysoce prawdopodobnym. Pod koniec tygodnia odbyło się, pierwsze za prezydentury Joe Bidena, amerykańsko-chińskie spotkanie dyplomatów na Alasce, podczas którego stosunki mocarstw pozostawały napięte. Jednak zostanie powołana grupa robocza ds. zmian klimatu, a więc padły deklaracje lepszej współpracy chociażby na tym jednym polu.

Te artykuły również Cię zainteresują
W piątek krajowy indeks blue chipów stracił 1,7%, a podaży przeciwstawiły się walory tylko trzech spółek – ostatni raz do indeksu kontrybuował Alior Bank (+2,4%), za bankiem znalazły się walory Orange (+1,2%) i CD Projekt (+1,1%). Najgłębiej przeceniło się JSW (-5,3%), Tauron (-3,9%) i LPP (-3,8%).

Przecenił się również indeks mWIG40 (-1,6%), w którym korektę kontynuowały spółki „covidowe” – Mabion (-13,7%) i Biomed-Lublin (-8,6%), oprócz nich najsłabiej poradził sobie Inter Cars (-10,3%). Na czele indeksu znalazły się lekko rosnące akcje Eurocashu (+1,7%) i Grupy Kęty (+1,6%). Zaskakująco dobrze na tle krajowego rynku poradził sobie indeks małych spółek sWIG80 (+1,1%), w którym dominowały walory Boombitu (+19,3%) i Polenergii (+19%). Lider zestawienia większość wzrostów odnotował w ostatnich minutach sesji (podobnie jak Polenergia), po publikacji komunikatu o sukcesie gry „Shoe Race”, która zajmuje pierwsze miejsce w rankingach najczęściej pobieranych tytułów „free-to-play” na urządzeniach Apple w pięciu krajach, w tym w USA i w Niemczech.

WIG w układzie dziennym

W indeksie małych spółek na dole zestawienia znalazł się Sanwil (-5,1%) i Newag (-4,9%). Dziś przed sesją szacunkowe miesięczne przychody za luty 2021 r. przedstawił Asbis – wyniosły 240 mln USD – o 37% więcej r/r. Spółka podkreśla optymistyczne oczekiwania na ten rok, i dostrzega wciąż wysokie zapotrzebowanie na sprzęt IT.

Autor: Adam Dudoń

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowanie kryptowalut | cd red notowania | forum gielda | kurs btc | akcje bml |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here