Naga MarketsJSW jedną z najsłabszych spółek indeksu blue chipsW piątek na giełdach w Europie Zachodniej handel przebiegał pod wyraźne dyktando podaży. Negatywne nastroje na rynkach bazowych były kontynuacją czwartkowych spadków na amerykańskim Wall Street, a inwestorzy nadal obawiają się nadmiernego wzrostu inflacji, co przekłada się na wyprzedaż na rynku długu.

JSW z blisko 4-procentową stratą

Główne indeksy straciły blisko 1,0%, mimo to w skali całego tygodnia skromny wynik dodatni został utrzymany. Zdecydowane odwrócenie trendu nastąpiło popołudniem za oceanem, gdzie inwestorzy pozytywnie zareagowali na lutowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA wzrosła w lutym o 379 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 182 tys. Z kolei stopa bezrobocia wyniosła 6,2 proc., a oczekiwano 6,3 proc. wobec 6,3 proc. miesiąc wcześniej. Jednocześnie w Senacie przegłosowano pakiet stymulacyjny o wartości 1,9 biliona USD.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rezultatem powyższego był nie tylko spadek rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich w okolice 1,55%, ale przede wszystkim blisko 2,0% wzrosty głównego indeksu S&P500 oraz ponad 1,5% wzrost technologicznego Nasdaq100 – przy czym od minimum intraday był to wzrost na poziomie +3,7%.

Piątkowa sesja na GPW przebiegała w relatywnie spokojnych nastrojach, przy czym zewnętrzna presja podaży przeważała. Indeks WIG20 stracił blisko 0,30% co nie zmieniło obrazu technicznego indeksu blue chips. Z grona największych spółek prym wiodły spółki paliowe z Lotos na czele, natomiast na drugim biegunie znalazło się JSW z blisko 4,0% spadkiem. Większa zmienność panowała na rynku walutowy, gdzie osłabienie złotego przełożyło się na wzrost notowań pary USDPLN oraz EURPLN odpowiednio do poziomów 3,85 oraz 4,58. Deprecjacja złotego nastąpiła mimo piątkowych zapewnień ze strony prezesa Glapińskiego „zerowym ryzyku” podwyżek stóp procentowych do końca 2022 roku.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W dzisiejszym kalendarium makroekonomicznym poza porannymi odczytami niemieckiej produkcji przemysłowej za styczeń, na rynek trafi jeszcze publikacja indeksu Sentix dla strefy euro za marzec. W kolejnych dniach do istotniejszych odczytów w kontekście obaw o rosnące oczekiwania inflacyjne zaliczyć można środowe publikacji inflacji konsumenckiej za luty m.in. w Stanach Zjednoczonych. Natomiast druga część tygodnia będzie stała pod znakiem czwartkowego posiedzenia EBC, na którym zapewne głównym tematem pozostaną ostatnie wzrosty rentowności obligacji skarbowych. W rozpoczynającym się tygodniu kalendarium krajowe świeci pustkami, stąd zarówno rynek kapitałowy jak i walutowy będzie pod większym wpływem nastrojów zewnętrznych. WIG20 pozostaje w trendzie bocznym z ograniczeniami w zakresie 1900-2000 pkt.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: analizy | nasdaq akcje | dax wykres | notowania ropy brent | giełda jsw |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here