Naga MarketsKurs akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jednego z największych w naszym kraju producentów węgla, rósł podczas wczorajszej sesji o około 0,71%. Akcje drożały o 0,16 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego maksimum przy 22,90 zł. Jest to słaby wynik na tle zyskującego wczoraj 1,22% indeksu WIG20. Sesja odbyła się przy standardowych obrotach względem wcześniejszych dni. Ostatecznie sesja zamknęła się na poziomie 22,70 zł. W sumie od początku ubiegłego roku akcje spółki staniały o ponad 60%.


Akcje JSW z szansami na wybicie

Początek roku przynosi delikatny wzrost notowań węgla na światowych rynkach, co sprzyja kursowi JSW. Spółka na przełomie roku silnie zyskała i to przy udziale nieco wyższych obrotów. Zwyżka została jednak nagle wyhamowana, za sprawą informacji o uruchomieniu środków z funduszu rezerwowego. Część z nich zostanie przeznaczona na wynagrodzenia pracowników, aczkolwiek spora część wesprze już przeprowadzane liczne inwestycje. Wydaje się zatem, że nerwowa reakcja rynku była nieco nad wyrost, gdyż fundusz był tworzony po to aby w okresie słabej koniunktury wykorzystać te pieniądze. Sądząc po cenach węgla, mamy właśnie słabszy okres, a fakt, że spółka chce inwestować np. w nowe złoża czy też produkcję własnych maszyn górniczych, powinna cieszyć akcjonariuszy. Spoglądając na wykres, mamy za sobą potężną przecenę. Wydaje się, że mimo chwilowego zatrzymania odbicia, kurs może nadal rosnąć. Pojawia się więc szansa na wybicie z konsolidacji. Wtedy celem kupujących stanie się luka z końca sierpnia przy 30-31 zł.

jsw 14.01.2020
Notowania JSW 14.01.2020

Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny i wybierz spośród 400 różnych certyfikatów. Dowiedz się więcej na temat certyfikatów dzięki Akademii ING.

Współpraca z PGNiG w zakresie pozyskiwania metanu z węgla

Przed kilkoma dniami spółka poinformowała o zawarciu z PGNiG umowy o przedeksploatacyjnym ujęciu metanu z pokładów węgla kamiennego w ramach programu Geo-Metan. Prace będą prowadzone w należącej do JSW Kopalni Węgla Kamiennego Budryk. W ramach projektu wykonana zostanie demonstracyjna instalacja ujęcia metanu z odwierconych z powierzchni otworów kierunkowych oraz przeprowadzone zostaną testy produkcyjne w celu analizy wydajności dopływu metanu i wpływu szczelinowania na późniejszą eksploatację węgla – napisano w komunikacie. Według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego może znajdować się nawet 193 mld m3 metanu.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here