Naga MarketsJPMorgan wybrał Warszawę. Szykują się ogromne zatrudnienia?

Do grona dużych instytucji finansowych, które rozważają przeniesienie swojego zaplecza administracyjnego (ang. back office) nad Wisłę, dołączył właśnie amerykański bank JPMorgan Chase. Miejsce pracy w oddziale mogłoby znaleźć nawet kilka tysięcy osób.


Wykfalifikowana kadra i niskie koszty pracy kuszą największych

Jak informuje agencja prasowa Reutera, źródła bezpośrednio związane z JPMorgan twierdzą, że warszawski back office miałby wspierać pracę europejskich oraz azjatyckich oddziałów instytucji. W momencie gdy Wielka Brytania przygotowuje się do opuszczenia struktur unijnych, Warszawa dla wielu przedsiębiorstw prezentuje się jako ciekawy kierunek rozwoju nowych biur – dzięki dobremu wykształceniu i znajomości języka angielskiego wśród średniej kadry biurowej i relatywnie niskim zarobkom w stosunku do państw Europy Zachodniej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz również: Brexit może kosztować UK 230 tysięcy miejsc pracy

Delegacja JPMorgan w zeszłym miesiącu odwiedziła Warszawę, w poszukiwaniu odpowiedniej lokalizacji do uruchomienia oddziału – byłby on największym back office finansowym w całej Polsce. Bank rzekomo jest bardzo mocno zainteresowany krajem nad Wisłą i plany w zakresie transferu są już daleko posunięte.

Polska już wielokrotnie udowodniała, że jest bardzo dobrą lokalizacją dla offshoringu. Wynagrodzenia w porównaniu z sąsiednimi Niemcami są tutaj trzykrotnie mniejsze. Swoje biura w Warszawie otworzył między innymi Goldman Sachs zatrudniając 300 osób i szukając 200 kolejnych, Credit Suisse zatrudnia natomiast już kilka tysięcy pracowników (również we Wrocławiu).

Czy wiesz że…
Back office – zaplecze administracyjne, funkcje wspomagające podstawową działalność lub procesy pomocnicze w organizacji lub przedsiębiorstwie (komplementarne w stosunku do front office). Jednostki back office mogą być zlokalizowane poza głównymi siedzibami przedsiębiorstw, realizacja ich zadań może być powierzona firmie zewnętrznej, wspierając zazwyczaj działania z zakresu IT, finansów, księgowości, podatków, HR, zarządzania danymi, itd.

Minister Morawiecki w marcu stwierdził, że dzięki Brexitowi w Polsce powstać może 35-45 tysięcy nowych miejsc pracy. Chociaż prognozy te wydawały się nad wyraz optymistyczne to Reuters podaje, że ich realizacja wcale nie musi okazać się niemożliwa.

Pierwsze zatrudnienia już pod koniec tego roku?

Chociaż JPMorgan odmówił bezpośredniego komentarza, to źródła powiązane ze sprawą twierdzą, że pierwsze kilkadziesiąt osób znajdzie zatrudnienie w Polskim oddziale już pod koniec tego roku. Docelowego instytucja chce zatrudnić 2,5 tysiąca osób – badania rynkowe prowadzone przez bank pokazują, że w Europie tylko i wyłącznie Warszawa będzie w stanie zapewnić niemal natychmiastowy dostęp do tak dużej bazy wykwalifikowanych pracowników.

invest

Problemem jak na razie pozostaje ponoć znalezienie odpowiedniej przestrzeni biurowej do pomieszczenia tak dużej ilości ludzi w korzystnej lokalizacji na mapie polskiej stolicy. Rozmowy jednak cały czas są prowadzone i w przeciągu najbliższych kwartałów powinniśmy poznać więcej szczegółów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here