Naga MarketsJPMorgan zapłaci rekordowy 1 mld dol. kary. Bank manipulował rynkami JPMorgan & Chase zapłaci niemal 1 mld dol. jako forma ugody w śledztwie amerykańskich agencji regulacyjnych przeciwko nielegalnym manipulacjom rynkami. Sprawa dotyczy handlu na rynku kontraktów terminowych metali i obligacji, jak twierdzi osoba związana z branżą.

  • Kwota jaką zapłaci JPMorgan w ramach ugody jest rekordową karą za manipulację rynkami
  • Zdaniem SEC oraz CFTC bank dopuścił się spoofingu, czyli sterowania zleceniami w celu straszenia inwestorów
  • Praktyka została zakazana w 2008 roku po wybuchu kryzysu finansowego

JPMorgan przyłapany przez Departament Sprawiedliwości

JPMorgan wskutek operacji amerykańskich regulatorów będzie zmuszony do zapłacenia kary o wartości prawie 1 mld dol w ramach ugody z szeregiem instytucji. Wśród nich są m.in.: Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, Securites Securities and Exchange Commission (SEC) oraz Commodity Futures Trading Commission (CFTC).

Śledztwo regulatorów trwało kilka lat i dotyczyło przede wszystkim nielegalnych praktyk stosowanych przez banki inwestycyjne na rynkach metali szlachetnych. Jedną z nich jest tzw. spoofing, który polega na wystawianiu zleceń, które po pojawieniu się na arkuszu mogą wpłynąć na decyzję inwestorów decydujących o zakupie bądź sprzedaży instrumentu. Zlecenia są anulowane, w związku z czym nie są wykonywane, a ich celem jest jedynie wystraszenie inwestorów.

Departament Sprawiedliwości USA w ostatnich latach postawił sobie za cele walkę z tego typu procederami, a pomagają w tym nowe narzędzia analityczne, które automatycznie wykrywają schematy operacji związane z nielegalnymi praktykami tradingowymi.

– Idea była taka: przekopmy się przez te dane, żeby zobaczyć kto jest najgorszym graczem na tym rynku – stwierdził Robert Zink, jeden z czołowych urzędników Departamentu, który prowadził operacje w celu wyłapania zakazanych działań.

Zobacz również: Playboy wraca na giełdę! Może być wart nawet 425 mln USD

To nie pierwszy raz, kiedy JPMorgan został ukarany za nielegalne działania. SEC już wcześniej ukarała sześciu traderów banku za manipulowanie rynkami kontraktów terminowych na metale szlachetne między 2008 a 2016 rokiem.

Choć JPMorgan prawdopodobnie będzie zmuszony do przyznania się do manipulacji jako warunek ugody, to nie jest spodziewane nałożenie żadnych restrykcji ograniczających działalność banku.

Akcje JP Morgan spadły o 1,62% w ostatniej środowej sesji. Natomiast od początku roku kurs akcji banku inwestycyjnego stracił niemal 32%.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here