Naga MarketsJPMorgan widzi "dalsze pole do spadku dolara". EUR/USD powyżej 1,18Dolar amerykański (USD), który regularnie traci od swoich marcowych maksimów, zakończył piątkową sesję umacniając się w stosunku do większości głównych walut. Początek tygodnia przyniósł jednak kolejne spadki dolara, wywołane niepewnością o ożywienie gospodarki w USA.

  • EUR/USD ponownie przekroczyło poziom 1,18 dolara.
  • Analitycy JPMorgan sądzą, że euro może być coraz lepszą alternatywą dla dolara.
  • Według BlackRock, status waluty rezerwowej dla dolara jest wciąż niepewny.

Skoordynowana odpowiedź UE

Po osiągnięciu swojego 27 miesięcznego minimum we wtorek, indeks dolara rósł pod koniec tygodnia. W poniedziałek natomiast spada o 0,12% i wynosi 92,13.

Według JPMorgan, wspólne działania państw Unii Europejskiej w sprawie odpowiedzi na kryzys stwarzają szansę dla euro, które staje się bardziej atrakcyjne dla inwestorów.

Zobacz również: “Nie bądź zbyt optymistyczny” – mówi Jim Cramer o gospodarce USA

Wydaje się, że słabsze wyniki gospodarcze Stanów Zjednoczonych w stosunku do strefy euro i Japonii (już nie) są pewne, przynajmniej w ciągu najbliższych kilku lat, biorąc pod uwagę słabnącą odpowiedź na epidemię. Ponadto nowy fundusz naprawczy Unii Europejskiej o wartości 750 miliardów euro daje inwestorom większe zaufanie do euro jako alternatywy. – twierdzi Patrik Schowitz, analityk JPMorgan.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/USD w ciągu 3 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Wybory w USA wspierają niepewność

Co więcej, ekspert wskazuje na odpływ inwestorów w kierunku depozytów w innych walutach jako czynnik wpierający dalsze spadki.

– Kurczenie się przewagi rentowności sprawia, że dolar amerykański jest mniej atrakcyjny i zmusza inwestorów do rozważania depozytów w innych walutach. Te cykliczne czynniki nie odwrócą się w krótkim czasie, a dolar amerykański prawdopodobnie będzie miał pole do dalszego spadku.– ocenia Schowitz.

Na amerykańską walutę nadal będą wpływać napięcia polityczne w USA. Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, zaplanowane na początek listopada, zaogniły spory i utrudniły pracę nad kluczowym dla amerykańskiej gospodarki programem pomocowym.

Perspektywa utrzymania przez dolara swojego statusu bezpiecznej przystani to kolejny problem. Rozważamy go, ponieważ zbliżają się kontrowersyjne wybory prezydenckie w USA. – napisali stratedzy BlackRock Investment Institute.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here