Naga MarketsGrafika przedstawiająca Donalda TrumpaAnalitycy z JPMorgan Chase & Co. stworzyli indeks, aby ocenić wpływ tweetów prezydenta USA Donalda Trumpa m.in. na stopy procentowe w USA. „Indeks Volfefe”, nazwany na cześć tajemniczego tweeta „covfefe” Trumpa sugeruje, że tweety prezydenta mają „statystycznie istotny wpływ” na m.in. oprocentowanie obligacji Skarbu Państwa. Liczba poruszających rynkiem tweetów Trumpa gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca, a słowa takie jak „Chiny”, „miliard”, „produkty”, „demokraci” i „wspaniały” mają najprawdopodobniej największy wpływ na wyceny rynkowe.


Indeks Volfefe wykazuje istotny wpływ Trumpa na rynek

Handel i polityka pieniężna stały się coraz ważniejsze dla władzy wykonawczej, a wszystko zaczęło się od przypadkowych oświadczeń po pozornie formalne intencje polityczne, aż zostało rozpowszechnione globalnie i natychmiastowo dzięki Twitterowi, platformie mediów społecznościowych – napisali analitycy JPMorgan prowadzeni przez Josha Youngera i Muniera Salema

Według analizy JPMorgan prezydent od początku 2016 r. pisał średnio około 10 tweetów dziennie, a 10 000 tweet miał miejsce po jego inauguracji. Następnie aktywność Trumpa na Twitterze osiągnęła niski poziom pięciu tweetów dziennie, ale wzrosła znacząco od końca 2018 r. – jego najwyższa liczba tweetów w ciągu ostatnich czterech lat miała miejsce w ostatnich miesiącach.

Indeks Volfefe JPMorgan został zbudowany na podstawie miesięcznej sumy prawdopodobieństwa, że ​​każdy tweet porusza rynkiem.

Volfefe

Analiza JPMorgan dotyczyła m.in. rentowności Skarbu Państwa w pierwsze pięć minut po tweetach Trumpa i wykazała rosnące miesięczne prawdopodobieństwo, iż niemal każda informacja prezydenta porusza rynkiem. Analitycy odkryli, że Indeks Volfefe’a może uwzględniać „mierzalną część” ruchów implikowanej zmienności, postrzeganych w instrumentach pochodnych stóp procentowych znanych jako swapy. Jest to szczególnie widoczne w krótkim okresie, ponieważ stopy dwu- i pięcioletnie są bardziej zmienne niż 10-letnie papiery wartościowe.

JPMorgan nie jest sam w próbie obliczenia wpływu działalności prezydenta na Twitterze na rynki. Analitycy Bank of America Merrill Lynch opublikowali w zeszłym tygodniu notatkę podsumowującą dni, w których spora ilość tweetów prezydenta Trumpa oznaczała spadki na Wall Street (średnio 9 punktów bazowych). Natomiast dni, w których tweetów prezydenckich było mniej, zwykle osiągały dodatnie zwroty (średnio 5 punktów bazowych). Mimo to indeks S&P 500 wzrósł o ponad 35%, odkąd Trump wygrał wybory w 2016 roku.

sp5002
Indeks S&P500, źródło: tradingview.com


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here