Naga MarketsRyzyko wybuchu wojny handlowej na pełną skalę pomiędzy dwoma największymi gospodarkami świata sprawiło, że JPMorgan Chase zdecydował się osłabić swoje bycze podejście do chińskiego rynku papierów wartościowych. Nic nie zapowiada zmniejszenia napięcia między USA a Chinami. Nie pomaga również silniejszy dolar oraz słabnący juan.

Wojna handlowa ciąży chińskim akcjom

Eskalacja konfliktu handlowego trwa. Stratedzy z JPMorgan – Pedro Martins Junior, Rajiv Batra oraz Sanaya Tavaria – napisali w raporcie, że zmniejszają rekomendację dla chińskich akcji z wzrostowej na neutralną.

Te artykuły również Cię zainteresują
Chiński rynek jest w tym tygodniu zamknięty z powodu święta państwowego, lecz warty 4,9 mld USD ETF iShares China Large-Cap spadł na Wall Street do dwutygodniowych minimów. JPMorgan nie jest jedyną instytucją ostrożną w stosunku do chińskich akcji. Podobne rekomendacje wcześniej wydał Morgan Stanley, Nomura Holdings oraz Jefferies Group.

Chińskie akcje wiele straciły od początku roku

Chociaż JPMorgan zmniejszył prognozy ceny i wyników dla indeksu MSCI China (który już spadł o 24% od szczytu ze stycznia), to analitycy nadal spodziewają się odbicia wzrostowego i zakończenia roku około 9% wyżej niż wynosi obecna wartość indeksu.

2019 pod znakiem wojny handlowej

„Wojna handlowa na pełną skalę stała się naszym nowym wyjściowym scenariuszem na 2019 rok. Nie ma żadnego czystego znaku na uniknięcie konfrontacji przez Chiny i USA w najbliższym czasie” – napisali analitycy JPMorgan w środowej nocie.

Napięcie między Waszyngtonem i Pekinem eskalowało ponownie w zeszłym tygodniu, kiedy administracja Trump nałożyła 10% taryfy celnej na około 200 mld dolarów chińskich towarów. Rząd Xi odpowiedział nałożeniem ceł na 60 mld dolarów w produktach amerykańskich, odwlekając nadzieje na szybkie rozwiązanie sporu.

Niemniej jednak, według JPMorgan, nie powinno to jednak zaszkodzić odbiciu na rynkach wschodzących. Nowojorski bank powiedział, że dwucyfrowy wzrost zysków, zaniżona alokacja aktywów oraz dyskonto wyceny do kapitału własnego na rozwiniętym rynku mogą przyczynić się do wzrostu zysków w krótkim terminie.

JPMorgan zrewidował swoją prognozę wzrostu gospodarczego w Chinach w przyszłym roku do 6,1% z 6,2%. Bez uwzględnienia środków zaradczych, wojna handlowa odpowiada za 1 punkt procentowy wzrostu, twierdzą analitycy.

“Wyższe taryfy zmniejszają marżę zysku chińskiego przemysłu wytwórczego, niwelują zachętę do inwestycji i zatrudnienia, które następnie osłabią konsumpcję poprzez zmniejszenie dochodów” – można przeczytać w nocie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here