Naga MarketsKurs złota blisko maksimów, gdy USA myślą o ujemnych stopach procentowychObniżenie głównej stopy procentowej przez Rezerwę Federalną poniżej zera jest nadal mało prawdopodobne. Jednak gdyby tak się stało, mogłoby to być ostatecznie korzystne zjawisko dla amerykańskiej gospodarki pod kilkoma warunkami, uważają eksperci z JPMorgan Chase & Co. Wraz z rosnącymi spekulacjami nt. ujemnych stóp w USA, kurs złota utrzymuje się blisko wieloletnich maksimów powyżej 1700 USD za uncję.

  • Ujemne stopy w USA korzystne, ale pod pewnym warunkiem
  • Rośnie presja na kolejną obniżkę stóp przez Fed
  • Fed pójdzie śladami EBC i BoJ?
  • Złoto utrzymuje się blisko historycznych maksimów

Stopy poniżej zera mogą przynieść korzyści gospodarce USA

Lekko ujemne stopy, takie jak -10 punktów bazowych na rok lub dwa, mogą być korzystne w obecnej koniunkturze. Jednak nadal uważamy ujemną stopę polityki Fed za mało prawdopodobną, a stopy powinny być tylko nieznacznie ujemne i na niezbyt długo, aby były skuteczne – napisali stratedzy pod kierownictwem Nikolaosa Panigirtzoglou.

Te artykuły również Cię zainteresują
W ostatnich dniach pojawiła się kwestia ujemnej stopy polityki Fed, ponieważ rynek kontraktów futures wycenia obecnie jedną obniżkę, choć urzędnicy banku centralnego w dużej mierze do tej pory odrzucali ten pomysł.

Analitycy JPMorgan przytoczyli efekty obniżki Europejskiego Banku Centralnego do poziomu ujemnych 10 punktów bazowych w czerwcu 2014 r.

Panigirtzoglou uważa, że po tym posunięciu nastąpił znaczny wzrost tempa tworzenia kredytów w strefie euro. Złagodzenie warunków finansowania przeważyło ​​nad negatywnymi skutkami kurczenia się branży funduszy pieniężnych w euro i ograniczenia aktywności na rynku międzybankowym. Ekspert uważa, iż podobny efekt mógłby mieć miejsce w USA.

W raporcie stwierdzono również, że kolejnym pozytywnym skutkiem nieznacznie ujemnej stopy procentowej może być to, że poszukiwanie dochodu mogłoby się rozprzestrzenić z rynków pieniężnych na obligacje, przy czym największymi beneficjentami byłyby wysokiej jakości obligacje korporacyjne i hipoteczne. Mogłoby to również sprawić, iż mniej zdrowe banki odczułyby znaczne złagodzenie warunków finansowania.

Kurs złota: Perspektywa ujemnych stóp procentowych utrzymuje wysokie ceny – ANZ

Sztabki złota Cena złotaCeny złota wzrosły powyżej 1700 USD za uncję, gdy nie znika perspektywa ujemnych stóp procentowych, komentują stratedzy ANZ Banku.

Prezydent Trump wznowił naciski, mimo że urzędnicy Fed nadal odrzucali ideę stóp ujemnych. Ci sami urzędnicy potwierdzili także swoje obawy, że pandemia będzie oznaczać znaczny spadek gospodarczy i rosnące ryzyko bankructwa – napisano w raporcie.

Prezes Fed z Dallas, Robert Kaplan, powiedział, że USA będą potrzebować więcej bodźców fiskalnych, aby pobudzić wzrost, podczas gdy szef Fed z Louisville, James Bullard, zauważył, że utrzymanie gospodarki w stanie zamkniętym przez zbyt długi czas grozi recesją na ogromną skalę – podsumowano.

Kurs XAUUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs XAUUSD na interwale dziennym, tradingviewcom

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here