Naga MarketsStratedzy banku JPMorgan Chase stworzyli model, który ma pozwolić na określenie czasu wystąpienia kolejnego kryzysu finansowego. Oprócz tego, model ma też oszacować jak dotkliwy będzie najbliższy krach.

Od czasu ostatniego, globalnego kryzysu finansowego minęło już 10 lat. Coraz więcej mówi się więc o kolejnym takim wydarzeniu. Kiedy możemy się go spodziewać?

Kryzys w 2020 roku

Według banku JPMorgan Chase, najbliższy kryzys finansowy może nadejść w 2020 roku. Dobra wiadomość w tym przypadku jest taka, że prawdopodobnie będzie on mniej odczuwalny w skutkach niż poprzednie.

Jednak jest jeszcze zła wiadomość. “Dziką kartę” stanowi bowiem zmniejszona płynność rynku finansowego, którą obserwujemy od czasu implozji w 2008 roku.

Model, który przewiduje kolejny kryzys opiera swoje obliczenia na podstawie długości ekspansji gospodarczej, potencjalnego czasu trwania następnej recesji, stopnia dźwigni, wyceny aktywów oraz poziomu deregulacji i innowacji finansowych przed kryzysem.

Źródło: Bloomberg

Mniejsza płynność

Według Marko Kolanovica z JPMorgan ryzyko zakłóceń na rynku wzrosło z powodu znaczącego odejścia od aktywnie zarządzanych aktywów na rzez funduszy indeksowych, ETF-ów, itp.

Aktywnie zarządzane konta stanowią tylko około jednej trzeciej zarządzanych aktywów kapitałowych, a aktywne transakcje jednopodmiotowe odpowiadają za zaledwie 10 procent wolumenu obrotu – szacuje JPMorgan. Taki stan rzeczy sprawia, że rynki są mniej odporne i ciężej będzie im się podnieść po potencjalnym drawdownie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here