Naga MarketsJPMorgan: Po zwycięstwie Joe Bidena S&P 500 urośnie do 3900 punktów
Joe Biden, kandydat Demokratów na stanowisko prezydenta w USA

Wybory w Stanach Zjednoczonych powodują, że inwestorzy starają się przygotować na nadchodzące zmiany. Według JPMorgan, wygrana Joe Bidena popchnie S&P 500 w górę, jednak nie tak mocno jak zwycięstwo Donalda Trumpa, która byłaby dużym zaskoczeniem.

  • Zwycięstwo Joe Bidena podniesie wartość S&P 500 o 500 punktów.
  • Zdaniem JPMorgan, wygrana Trumpa może doprowadzić do gwałtownych wzrostów na giełdzie.
  • Władza Demokratów może wesprzeć sektor OZE.

Nadchodzi wysoka zmienność

Analitycy pozostają zgodni, że po wyborach, które odbędą się 3 listopada, czeka nas podwyższona zmienność. Zdaniem Dubravko Lakos-Bujas, stratega JPMorgan, wygrana kandydata Partii Demokratycznej oznaczać będzie wzrost wartości indeksu S&P 500 do nawet 3900 punktów na koniec bieżącego roku. We wtorek wartość amerykańskiego indeksu wynosi 3400 punktów, czyli prawie 13% mniej.

Zobacz również: trumpInwestorzy boją się krachu o rozmiarach Wielkiego Kryzysu, ostrzega noblista Robert Shiller

Oczekuje się, że scenariusz wygranej Demokratów będzie w większości neutralny w perspektywie krótkoterminowej. Prawdopodobnie towarzyszyłyby mu pewne bezpośrednie pozytywne katalizatory (tj. większy program fiskalny/infrastrukturalny), ale także negatywne katalizatory (tj. rosnące podatki od przedsiębiorstw). – twierdzą stratedzy banku.

Biden utrzymuje przewagę

Mimo, że rynek od około miesiąca skłania się w stronę zwycięstwa Joe Bidena, to jego zwycięstwo nie jest wcale przesądzone. Według Politico, kandydat Demokratów ma 9% przewagę, a jego przegrana byłaby olbrzymim zaskoczeniem dla inwestorów. Eksperci JPMorgan uważają, że właśnie to może spowodować euforię na giełdach w przypadku zwycięstwa Donalda Trumpa.

Partia Demokratyczna zapowiedziała zwiększenie opodatkowania zysków kapitałowych i korporacji, co ma pomóc sfinansować większe wydatki publiczne. W kontraście do tych zapowiedzi mamy urzędującego prezydenta, który sprzeciwia się zwiększaniu obciążenia. Wygrana Republikanów mogłaby w efekcie doprowadzić do zmniejszenia obaw najbogatszych inwestorów i wprowadzenia ich kapitału na rynek.

Lakos-Bujas prognozuje, że na zwycięstwie Bidena najwięcej zyska sektor alternatywnych źródeł energii, a także branża zielonych technologii. Na lepsze wyniki będzie mógł liczyć również sektor budowlany, który skorzysta na planach rozwoju infrastruktury.

Zmiana wartości spółek, które prawdopodobnie zyskają na wygranej danego kandydata, źródło: JPMorgan

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here