TMS


Creative Commons Autor: Ben Sutherland

W poniedziałek, 18 czerwca, amerykański urząd CFTC ukarał JPMorgan Chase grzywną w wysokości 65 mln USD za próbę manipulacji indeksem dolara. Według Komisji, traderzy banku wielokrotnie próbowali wpłynąć na indeks USD ISDAFIX, czyli benchmark stopy procentowej dolara amerykańskiego. Nieuczciwe działania miały miejsce na przestrzeni lat 2007-2012.

James McDonald z CFTC skomentował grzywnę: „Sprawa ta jest jedną z serii działań Komisji demonstrujących naszą intencję do zwalczania manipulacji na rynkach oraz ochronę osób opierających się na integralności kluczowych benchmarków finansowych”.

Rzeczniczka JPMorgan wyraziła zadowolenie, że sprawa już się zakończyła. Bank nigdy nie potwierdził ani nie zaprzeczył manipulacjom wykonanym przez jego pracowników. Takie działania zazwyczaj wymagają udziału wielu współpracujących ze sobą osób.

Instytucja dołączyła do dużego grona spółek ukaranych przez CFTC. W niesławnym gronie znajdują się również między innymi Goldman Sachs, Royal Bank of Scotland i Barclays. Łączna kwota kar nałożonych przez CFTC przekroczyła już 6 mld USD. W lutym tego roku Deutsche Bank zapłacił 70 mln USD za podobne oskarżenia. Rekordzistą jest jednak Citibank, który został ukarany na kwotę aż 250 mln USD.Noble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here