Naga MarketsJeden z największych holdingów finansowych na świecie – bank JPMorgan odniósł się w ostatnich dniach do sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Bank stwierdził, że mimo dużego sceptycyzmu na rynkach i coraz to bardziej narastających obaw co do zbliżającej się recesji – może być zbyt wcześnie, aby finalnie o recesji mówić. Analitycy banku wskazują, że główną rolę walki z obecnym sentymentem na amerykańskich rynkach finansowych będzie odgrywała Rezerwa Federalna i to własnie na przyszłe decyzje FED skierowane powinny być oczy inwestorów.  


Wczorajszy komunikat jednego z najważniejszych banków inwestycyjnych na świecie był jasny – widmo recesji jest co prawda widoczne, biorąc pod uwagę choćby sytuację światowych gospodarek oraz widocznego spowolnienia, jednak zdecydowanie za wcześnie jeszcze, aby martwić się tym faktem. Zmiana retoryki amerykańskiej Rezerwy Federalnej może oznaczać, że inwestorzy mogą być spokojniejsi i nie powinni obawiać się w najbliższym czasie dalszych, negatywnych spadków sentymentu amerykańskiego rynku.

FED nadal stymuluje rynki

Według banku, zmiana tonu Rezerwy Federalnej pozytywnie wpłynie na rynki, co powoli już jest widoczne. W ostatnim czasie FED sygnalizował kilkukrotnie, że ma zamiar kontynuować wcześniejsze założenia dotyczące polityki stóp procentowych, mimo nacisków ze strony prezydenta Donalda Trumpa. Tak więc przynajmniej przez pewien czas Rezerwa powinna podnosić stopy i być elastyczna w redukcji portfela obligacji.

Zobacz również: FOMC: Brak podwyżek osłabia dolara i umacnia giełdę. S&P500 na nowych maksimach

Pierwsze ożywienie w stosunku do postanowień Rezerwy Federalnej USA jest już widoczne na rynkach, kiedy to w ciągu ostatnich dwóch tygodni główny amerykański indeks S&P 500 wzrósł 5,8 procent, technologiczny indeks nasdaq 5,9 procent a notowania metali szlachetnych odbiły zakańczając okres znacznej konsolidacji.

WYKRES SP500 D1 04.02.2019
SP500 D1 04.02.2019

Dalsza walka o kondycję największej gospodarki

Według JPMorgan, to koniec, lecz dopiero początek walki z możliwością pojawienia się recesji w USA przez Rezerwę. Dlatego też bank szacuje, że okres drugiej połowy 2019 roku będzie najbardziej istotnym okresem, w jakim inwestorzy powinni obserwować działania FED’u. Kontekst połowy roku 2019 powinien mieć – według analityków – duży wpływ na początek 2020, w którym powinniśmy finalnie doświadczyć pojawienia się lub oddalenia widma omawianej recesji światowych rynków. Będzie to również okres porównawczy dla przełomu 2018/19 w kontekście odczytów tempa wzrostu gospodarczego głównych gospodarek.

Może Cię zainteresować: Hossa na akcjach w 2019 roku będzie nie do zatrzymania?

“Jeśli FED będzie kontynuować założenia, które dotychczas już zdążyły wpłynąć na rynki – czyli osiągnięcie większej tolerancji dla przekroczenia zakładanych poziomów inflacji i mniejszej troski o osiągnięcie restrykcyjnej polityki, to rok 2020 może być rokiem znacznego oddalenia obaw o pojawiającą się recesję. Innymi słowy będzie to rok, w którym obawy zejdą na dalszy plan.” – czytamy w komunikacie banku.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here