Naga MarketsCena franka szwajcarskiego 31 maja 2019Rynkowe byki franka szwajcarskiego mają historię po swojej stronie w czasie gdy rosną pogłoski, że Rezerwa Federalna zamierza obniżyć stopy procentowe. Według analityków z JPMorgan Chase & Co. frank był najlepiej radzącą sobie walutą w ciągu ostatnich czterech cykli obniżania stóp procentowych na świecie. Już teraz odnotowuje znaczną aprecjację, ponieważ rentowności obligacji skarbowych gwałtownie spadają. Eksperci z JPMorgan uważają, że i tym razem frank będzie dominował w związku z czym bank zdecydował zmienić wczoraj swoją prognozę dla franka na bardziej jastrzębią.


Zobacz również: Kurs EUR/USD: To może być koniec wyprzedaży dolara – Rabobank

Frank szwajcarski atrakcyjniejszy od jena japońskiego

Pogorszenie koniunktury w gospodarce światowej i odpływ kapitału z ryzykownych powinny dać potencjał do gwałtownej i przyspieszonej aprecjacji franka szwajcarskiego – zaznaczył w raporcie Paul Meggyesi, strateg walutowy w JPMorgan.

Meggyesi widzi silniejsze wzmocnienie franka, a więc spadek pary walutowej USD/CHF do poziomu 0,95, najniższego od marca ubiegłego roku, w porównaniu z poprzednią prognozą 0,98. Takie podejście odzwierciedla rosnące prawdopodobieństwo łagodzenia polityki monetarnej Fedu. Zgodnie z rynkiem kontraktów terminowych obecnie wyceniane jest cięcie o średnio 78 punktów bazowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

kurs franka do dolara we wtorek 11 6 19

W ocenie ekspertów frank będzie największym zwycięzcą, jeśli stopy w USA zaczną ponownie spadać. Wraz z rosnącym ryzykiem recesji w związku z napięciami handlowymi między USA, a Chinami i innymi globalnymi partnerami, inwestorzy pospieszyli do walut „bezpiecznych przystani”. W ostatnim miesiącu frank umocnił się o ponad 2% w stosunku do dolara, wyprzedzając wszystkich innych konkurentów w grupie G10.

Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących Szwajcarii, która wynosi 10% produktu krajowego brutto, lub trzy razy więcej niż posiada Japonia co sprawia, że ​​frank jest bardziej atrakcyjny od jena. Według raportu banku jen jest głównym rywalem franka dla statusu bezpiecznej przystani wśród wszystkich walut.

Oczekuje się również, że jen przyciągnie nabywców szukających bezpieczeństwa przed wojnami handlowymi. Jednak według JPMorgan statystycznie w historii frank był bardziej pożądany przez inwestorów w ciągu 12 miesięcy po pierwszych obniżkach zapoczątkowujących główne cykle luzowania polityki pieniężnej w latach 1981, 1989, 2001 i 2007. Frank był również jedną z trzech najsilniejszych walut podczas ostatnich pięciu recesji w USA. Oczywiście, Narodowy Bank Szwajcarii może rozważyć spowolnienie aprecjacji franka. Jednak eksperci JPMorgan wskazują, że SNB nie zdecydował się interweniować podczas włoskiego kryzysu w ubiegłym roku.

Zobacz również: Duże banki prognozują zachowanie rynku po podwyżce stóp przez Fed

Szwajcarska waluta jest znacznie mniej ograniczona przez SNB niż przez większą część ostatniej dekady. Wejście w następną recesję z rezerwami na poziomie 120% prawdopodobnie oznacza, że ​​SNB będzie musiał bardziej zaakceptować fundamentalną presję na aprecjację CHF niż wchodzenie w krach finansowy, gdy rezerwy walutowe były niższe niż 15% PKB. Magazyn SNB może nie być całkowicie pusty, ale bank ma o wiele mniej instrumentów do wpływania na franka niż kiedyś – podsumował Meggyesi.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here