Naga Marketsdolar kanadyjskiDokładnie 30 września ubiegłego, 2018 roku została uzgodniona tzw. umowa USMCA, czyli umowa handlowa pomiędzy USA – Kanadą – Meksykiem, która miała wyprzeć stary układ NAFTA. Umowa nazywana “zwycięstwem wszystkich Kanadyjczyków” nadal nie została jednak ratyfikowana, a obecnie może stanąć jednak pod znakiem zapytania ze względu na aktualne zawirowania polityczne w Waszyngtonie. Problem ten dostrzega jeden z największych banków inwestycyjnych – JPMorgan rewidując swoje założenia dla pary USD/CAD


Analitycy JPMorgan we wczorajszym raporcie wydanym przez bank wysyłają stanowczy sygnał dla rynku dolara kanadyjskiego, twierdząc, że para USD/CAD, czyli dolara amerykańskiego do dolara kanadyjskiego w drugim kwartale 2019 roku odwiedzi ponownie tereny 1,35.

Jak twierdzi bank – obecne turbulencje widoczne w rządzie USA stawiają ratyfikację nowego regionalnego paktu handlowego między Stanami Zjednoczonymi, Meksykiem i Kanadą w świetle dużej niepewności. Mimo ustalonych już w poprzednim roku założeń dla umowy zwanej USMCA, czyli porozumienia handlowego między USA – Kanadą a Meksykiem – obecny klimat i zawirowania polityczne w Waszyngtonie sprawiają, że perspektywa przejścia umowy w tym roku jest słaba.

Zobacz również: Morgan Stanley otwiera pozycję krótką na kursie USD/CAD

To istotne ryzyko z perspektywy średnioterminowego podejścia do prognoz dolara kanadyjskiego, dlatego też JPMorgan zdecydował się obniżyć wcześniejsze prognozy (zakładające, że dolar kanadyjski nadal będzie się umacniał) co do pary twierdząc, że w drugiej połowie kwartału para USC/CAD powinna ponownie odwiedzić tereny 1.35 z wcześniej zakładanych 1.30.

wykres USDCAD H4 15.01.2019
USDCAD H4 15.01.2019

Fala chwilowego umocnienia dolara kanadyjskiego nie potrwa długo – twierdzą analitycy, którzy zakładają, że choć szansa na ratyfikacje paktu handlowego w 2019 wynosi około 70 procent, czyli o wiele mniej niż początkowo zakładano, to proces jej wprowadzania może być na tyle “głośny”, że może powodować wycofanie się prezydenta USA Donalda Trumpa z Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu (NAFTA) w celu wymuszenia głosowania nad USMCA.

Może Cię zainteresować: Dolar kanadyjski nadal traci. Nie był tak tani od czerwca 2017 roku

W tym momencie nadal trwają dyskusje nad wprowadzeniem nowej umowy w życie, jednak nadal nie ma pewności co do tego, kiedy oraz dokładnie na jakich zasadach umowa zostanie wprowadzona w życie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here