Naga MarketsNie powinno być dla nikogo zdziwieniem, iż kondycja największego banku inwestycyjnego w Niemczech – Deutsche Banku – jest trudna. To właśnie słaba kondycja oraz długoterminowa nierentowność podmiotu sprawiła, że dwa największe banki (Deutsche Bank oraz Commerzbank) myślą nad konsolidacją. Jak dowiadujemy się jednak, stworzony przez JPMorgan ranking europejskich i amerykańskich banków inwestycyjnych wskazuje, że Deutsche Bank znajduje się.. na ostatnim miejscu. Czy to stawia kropkę nad ‘i’ w przypadku niemieckiego banku? 


W tym tygodniu powstał jeden z ważniejszych rankingów banków inwestycyjnych w Europie oraz Stanach Zjednoczonych, stworzony przez bank JPMorgan. Choć zwykle, największym zainteresowaniem cieszą się topowe miejsca w rankingu – tym razem oczy inwestorów oraz głównych obserwatorów rynkowych skierowane były na najsłabsze z nich.

Zdaje się, że w tym momencie nikt nie został zaskoczony, kiedy JPMorgan jako najsłabszy bank inwestycyjny oznaczył niemieckiego – niegdyś – giganta, Deutsche Bank. Jedyne pytanie jakie nasuwa się podczas odczytywanego rankingu brzmi – jak obecnie największy bank inwestycyjny w Stanach Zjednoczonych widzi niemieckiego odpowiednika w obecnej sytuacji?

Dalsze obawy dot. przychodów

Według banku inwestycyjnego JPMorgan – nie tylko Deutsche Bank wypadł gorzej w obecnym rankingu, to cała strefa euro odnotowała znacznie słabsze wyniki. Amerykański bank zrewidował swoje oczekiwania dotyczące skorygowanego zysku na akcję Deutsche Banku za pierwszy kwartał – w dół o ponad siedem procent. Nie była to jednak jedyna instytucja, której wynik został zrewidowany na słabszy – aż osiem kolejnych banków zostało kategoryzowanych jako słabsze w tym zestawieniu.

Zobacz również: Co dalej z wojną handlową i fuzją Deutsche Banku?

Jak podaje raport wystawcy ratingu – średnio, oczekiwania dotyczące zysku badanych banków zostały skorygowane w dół o trzy procent. Jedynym bankiem, którego nie dotknęły obniżone oczekiwania, był szwajcarski bank UBS, który na liście znajdował się na drugim miejscu, zaraz po banku Goldman Sachs.

Omawiając jednak kontekst Deutsche Banku, ekspercie wskazują na liczne obawy  dotyczące dochodów z działalności handlowej jako główny powód obniżonego ratingu. Jak wiadomo, niemiecki bank już w swoim rocznym raporcie wskazywał, iż warunki ramowe w zakresie przychodów z działalności handlowej będą znacznie utrudnione. Jednak jak wielu inwestorów liczyło na poprawę w kontekście lepszych i stabilnych wyników Deutsche Banku – mając na uwadze długoterminową nierentowność? Z tego założenia wychodzili właśnie analitycy JPMorgan, dodając, że zmaga się z obawami dotyczącymi przychodów z działalności handlowej od lat a stale spadające ceny akcji banku odzwierciedlają sytuację w podmiocie.

wykres Deutsche Bank W1 11.04.2019
Deutsche Bank W1 11.04.2019

Dla przypomnienia warto tylko zaznaczyć, że w kluczowym momencie akcje niemieckiego banku notowane były po 110 euro za akcje, podczas gdy niedawne zejście obejmowało poziomy 6,6 euro za akcje. Analitycy dodają również, że obniżyli swoje prognozy dla Deustche Banku nie tylko z powodu tych niskich przychodów handlowych, ale i stale rosnących kosztów finansowania, które w tym momencie już stanowią spory problem dla spierania wyników, ponieważ utrudniają one bankowi utrzymanie konkurencyjności.

Może Cię zainteresować: Kulisy fuzji Deutsche Banku i Commerzbanku. Połączenie nie takie pewne?

Na końcu JPMorgan wskazał, iż ogólne problemy banku, oraz problemy z obrotem papierami wartościowymi były również przedmiotem rozmów fuzji z Commerzbankiem – które do dziś nie są jeszcze pewne. Jak wiadomo, “żółty bank” mimo początkowego optymizmu rozmów ws. ewentualności fuzji – szykuje się już na plan B w postaci komercjalizacji z włoskim bankiem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here