Naga MarketsJak donosi The Korea Times powołując się na źródła rządowe i branżowe, krajowe organy nadzoru finansowego badają domniemane zaangażowanie zagranicznych banków inwestycyjnych w zmowę w celu zabezpieczenia i sfałszowania kontraktów swapów walutowych.


JPMorgan i Citibank pod lupą regulatora

Z doniesień tych wynika, że banki inwestycyjne JPMorgan Chase i Citibank są badane w ramach Komisji ds. Sprawiedliwego Handlu (FTC) oraz w ramach prowadzonego od 2011 r. badania Służby Nadzoru Finansowego (FSS) w wielu sprawach. Lokalne dochodzenie rozpoczęło się w atmosferze ogólnoświatowego skandalu na rynku forex, który doprowadził władze światowe do przyjrzenia się konsekwencjom zmowy renomowanych banków inwestycyjnych i ustalania stawek na instrumentach pochodnych w walutach obcych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Urzędnik Służb Nadzoru Finansowego powiedział, że nie może podać żadnych szczegółów, ale wskazał, że organ nadzoru finansowego nie zakończył jeszcze dochodzenia, które jest prowadzone oddzielnie od organu nadzoru antymonopolowego.

Agencja antymonopolowa bada, czy strony zaangażowały się w nieuczciwą konkurencję, podczas gdy zadaniem Służb Nadzoru Finansowego jest wykrycie ewentualnych nielegalnych transakcji finansowych leżących u podstaw tych nieuczciwych praktyk.

Dotychczas FKH nałożyła grzywny i środki dyscyplinarne na Deutsch Bank, HSBC i BNP Paribas za spiskowanie w celu wygrywania ofert na kontrakty na instrumenty pochodne od firm lub eksporterów, którzy chcieli zabezpieczyć się przed wahaniami kursów walut i zmiennością.

W 2017 r. amerykański Departament Sprawiedliwości stwierdził, że banki, które zmagały się w zmowie w sprawie fałszowania ofert i manipulacji cenowych, były częścią grupy o nazwie “kartel”. Grupa inwestorów nazywająca siebie samych Kartelem (The Cartel) dopuszczała się manipulacji benchmarkami EUR/USD w trakcie londyńskiego fixingu (krótka przerwa w notowaniach) realizując transakcje przeciwne do klienckich i zarabiając na ich stratach. W proceder zaangażowani mieli być przedstawiciele 7 największych banków inwestycyjnych. Do tej pory wspomniane instytucje zapłaciły łącznie ponad $10 miliardów w grzywnach i ugodach sądowych w zakresie manipulacji stawkami na międzynarodowym rynku FX.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułGroupon, Dropbox i Discovery publikują wyniki w tym tygodniu
Następny artykułJustin Bennett Price Action: Tygodniowe spojrzenie na 5 – 9 listopada 2018
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here