Naga MarketsJamie Dimon z JPMorgan Chase jest byczo nastawiony do technologii blockchain, ale nie komentuje rynku kryptowalutowego. Jego zdaniem aplikacje do płatności są obecnie największym zagrożeniem dla tradycyjnych systemów bankowości. CEO banku udzielił na przełomie lipca i sierpnia obszernego wywiadu w Harvard Business Review.

Brak komentarza na temat kryptowalut

Gdy Dimon został zapytany o największe zagrożenie ze strony konkurencji, prezes największego amerykańskiego banku wymienił „nowe formy płatności”. Jego zdaniem aplikacje obsługujące płatności stanowią potencjalną konkurencję, która w przyszłości może przysporzyć kłopotów. Wśród nich wymienił takie nazwy jak PayPal, Venmo oraz Alipay.

„Spółki te robią dobrą robotę wzbogacając podstawowe usługi bankowe o chat oraz rozwiązania społecznościowe, dzięki czemu poprawiają doświadczenie kupowania” – skomentował. Gdy spytano go o konkurencję ze strony kryptowalut, Dimon odpowiedział zwięźle: „Raczej nie powinienem mówić nic o kryptowalutach”.

Dimon argumentował, że krypto nie są tym samym co złoto czy tradycyjna gotówka, które mają „wsparcie prawne, regulacyjne, sądowe, których nie da się replikować”. Z drugiej strony bardzo dobrze wypowiedział się o technologii blockchain, w której widzi olbrzymi potencjał.

Blockchain będzie wykorzystywany w bankowości

Dimon powiedział, że technologia blockchain w przeciwieństwie do kryptowalut jest „prawdziwa”. Potwierdził również, że JPMorgan pracuje nad wykorzystaniem jej „do wielu rzeczy”. Nie znamy jednak szczegółów projektów banku związanych z blockchainem.

Surowe słowa Dimona w stosunku do kryptowalut nie są niczym nowym. Prezes banku od dawna jest znany jako sceptyk kryptowalutowy. Jego stosunek jednak z czasem się ocieplił, szczególnie do stojącej za cyfrowym pieniądzem technologii blockchain.

Wbrew temu, co powiedział w wywiadzie Dimon, JPMorgan uważa kryptowaluty za potencjalne zagrożenie. W raporcie złożonym na ręce SEC w lutym kryptowaluty pojawiły się w sekcji „Konkurencja”. Wspomniano tam, że mogą one spowodować spadkowy nacisk na ceny oraz prowizje produktów oferowanych przez bank oraz że mogą zmniejszyć udział instytucji na rynku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here