Naga MarketsStratedzy JPMorgan: banki centralne powinny wspierać wzrost zadłużeniaWedług JPMorgan Chase, przez długi czas potrzebna będzie bardzo luźna polityka pieniężna, aby wspierać rosnący poziom zadłużenia na całym świecie, budując płynność wraz z globalnymi cenami akcji i obligacji.

  • Nikolaos Panigirtzoglou sądzi, że łączny dług sektora publicznego i prywatnego osiągnie w tym roku 200 bilionów dolarów.
  • Według specjalistów z JPMorgan, dodatkowa gotówka w systemie finansowym, pochodząca z większego zadłużenia, może trafić na rynki.
  • Podaż pieniądza M2 w USA wynosi 18,4 biliony dolarów. 

Więcej długu

„Więcej długu, więcej płynności, więcej reflacji aktywów” – stwierdzili strategowie, w tym Nikolaos Panigirtzoglou, który, jak podaje Bloomberg, prognozował w tym roku wzrost światowego długu o 16 bilionów dolarów, co spowoduje, że połączenie pożyczek sektora prywatnego i publicznego osiągnie na koniec roku rekordowy poziom 200 bilionów dolarów.

Eksperci uważają, że takie działanie doprowadzi do wyższych stóp oszczędności, bardzo sprzyjających rozwiązań banków centralnych i większej ilości gotówki w obiegu, której większość może trafić na globalne rynki.

Podwyższone depozyty gotówkowe stanowią silne zaplecze dla aktywów niepieniężnych, takich jak obligacje i akcje. Biorąc pod uwagę obecny niski poziom rentowności obligacji, większość tej płynności zostanie ostatecznie wykorzystana w akcjach, ponieważ potrzeba ostrożnościowych oszczędności ustępuje z czasem. – twierdzą dalej specjaliści JPMorgan, przytaczani przez Bloomberga.

Kurs USD/EUR osłabił się o 0,17% w ciągu ostatnich 10 dni

JPMorgan twierdzi, że wzrost globalnej płynności w czasie kryzysu zapoczątkowanego przez pandemię nastąpił w znacznie szybszym tempie niż w czasie spowolnienia gospodarczego w 2008 roku. Łączna wartość kreacji pieniądza może przekroczyć 15 bilionów dolarów lub więcej do połowy przyszłego roku, ponieważ luzowanie ilościowe trwa nadal na poziomie wyższym niż normalny.

Według danych Rezerwy Federalnej opracowanych przez Bloomberga, w Stanach Zjednoczonych podaż pieniądza M2 wzrosła do tej pory o 3 biliony dolarów do poziomu 18,4 biliony dolarów.

Wykres przedstawiający zmianę kursu USD/EUR w ciągu ostatnich 10 dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here