Naga MarketsCFTC znowu karze. Tym razem, odpowiedzialność poniesie JP Morgan Securities
CFTC znowu karze. Tym razem, odpowiedzialność poniesie JP Morgan Securities

Tam gdzie w grę wchodzą pieniądze, tam musi znaleźć się również zaufanie. Amerykański regulator, Commodity Futures Trading Commission karze JP Morgan Securities LLC za brak dostatecznego (a więc zgodnego z wytycznymi CFTC) nadzoru nad pracownikami korporacji.


Niejednokrotnie udowadnialiśmy na łamach naszego portalu, że Amerykanie podchodzą do kwestii ochrony uczestników swojego rynku finansowego bardzo poważnie. Jeszcze w listopadzie informowaliśmy o porażającej wysokością karze jaką przyznało CFTC jednemu z nielegalnie działających brokerów. Nie tak dawno na Comparic można było również przeczytać o grzywnie nałożonej na dwóch traderów przez SEC. Drugi z amerykańskich regulatorów domaga się również wszczęcia postępowania karnego wobec ukaranych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dziś dowiadujemy się o relatywnie niewielkiej karze jaką nałożyło CFTC na JP Morgan Securities. Aż 900 tys. USD ma zapłacić firma za brak dostatecznego nadzoru nad pracownikami, którzy zaangażowani są w przetwarzanie zleceń oraz rozliczanie opłat za dokonane przez klientów transakcje na Chicago Mercantile Exchange. Oczywiście poza nałożeniem kary na JP Morgan Securities, które pozostaje pod regulacją CFTC, Komisja zarządała natychmiastowej poprawy sytuacji i wprowadzenia zmian w obecnym nadzorze procesów wewnętrznych.

CFTC infomruje, że JP Morgan Securities jak dotąd nie wprowadziło najnowszych rozwiązań Komisji mających na celu ochronę inwestorów, a także nie posiadało dostatecznie dokładnych instrukcji pracowniczych. Liczba mnoga może być nieodpowiednia, bo jak można wyczytać z najnowszej noty prasowej CFTC, proces uzgadniania wysokości opłat pobranych przez JP Morgan Securities od swoich klientów z izbami rozrachunkowymi był prowadzony tylko przez jednego pracownika. Działał on w dużej mierze ręcznie, a rozliczanie odbywało się za pomocą trzech różnych systemów.

Efektem tej dość anachronicznej już metody ustalania rozrachunków pomiędzy klientem, pośrednikiem a giełdą była kwota 7,8 milionów USD, które zostały błędnie naliczone klientom JP Morgan Securities. Podmiot zdał sobie sprawę z tej sytuacji już w 2014 o czym poinformował CFTC. W kolejnych latach zostały podjęte kroki zaradcze, a niesłusznie naliczone opłaty zostały zwrócone klientom JP Morgan Securities.

Jak informuje CFTC, to już trzeci przypadek nałożenia kary finansowej na podmiot, który nie sprostał wymagającym przepisom Komisji. W sierpniu 2016 ukarany został kwotą 800 tys. dolarów dom maklerski Barclays, dwa lata wcześniej w podobnej sprawie grzywny po 1,2 mln USD przyznano Merrill Lynch, Pierce oraz Fenner&Smith Incorporated.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here