Naga MarketsW momencie gdy wojna handlowa Stanów Zjednoczonych nasila się na kolejnych frontach, ekonomiści coraz poważniej biorą pod uwagę możliwość wykorzystania przez prezydenta Trumpa słabego dolara jako czynnika przemawiającego na jego korzyść. Na taką projekcję pozwolili sobie między innymi analitycy JP Morgan.


Trump, dolar i FED

„O ile nie jest to nasz bazowy scenariusz, nie możemy wykluczyć odwrotu w kierunku interwencyjnej polityki walutowej zwłaszcza że obecna administracja czasami wskazywała na preferencje dotyczące słabości dolara lub sprzeciwiała się postrzeganej manipulacji chińską walutą”, powiedział Michael Feroli, główny ekonomista amerykański JPMorgan Chase & Co.

W minionym miesiącu na Twitterze, Trump oskarżył Chiny i strefę euro o manipulowanie ich walutami i narzekał, że rosnący dolar przyćmiewa “przewagę konkurencyjną” Ameryki. Odnosząc się do podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, prezydent powiedział: “Zaostrzenie jest teraz bolesne dla nas wszystkich”.

Stany Zjednoczone nie interweniowały na rynkach, aby sprzedać dolara od 2000 roku, kiedy to połączyły się z innymi członkami G7 w celu pobudzenia tracącego euro. Ostatni raz skupowano dolary w 2011 roku w ramach międzynarodowej próby powstrzymania jena przed gwałtownym wzrostem po trzęsieniu ziemi i tsunami w Japonii, co zmusiło miejscowych do repatriacji gotówki.

Ale analitycy otwierają się na rzeczywistość, że administracja Trumpa zacznie wpływać na decyzje Rezerwy Federalnej. “Wierzymy, że Fed dostosowałby się i odegrałby swoją rolę, podążając za wytycznymi Skarbu Państwa w polityce dolarowej”, powiedział Feroli. Zauważył jednak, że interwencja walutowa prawdopodobnie nie będzie miała wpływu na politykę pieniężną, ponieważ bank centralny “sterylizowałby” transakcje kupując w kraju kompensującą ilość amerykańskich papierów wartościowych, pozostawiając w ten sposób bazę pieniężną bez zmian.

Partnerem cyklu “Big Bank Report” jest broker STO. Wykorzystuj rekomendacje wraz z STO oraz otrzymuj raporty tygodniowe.
Sprawdź już teraz!

Dotychczasowe strzały w wojnie handlowej USA-Chiny – Skala konfliktu rośnie w oparciu o nałożone i przyszłe cła.

Źródło: Biuro Spisu Powszechnego Stanów Zjednoczonych, Bloomberg

Usilne osłabianie dolara ośmieszy USA?

Każda próba zmniejszenia wartości dolara na rynkach może podważyć argument Trump’a z zeszłego miesiąca, że Chiny manipulują swoją walutą. Stany Zjednoczone od dawna są orędownikami paktu G20, zgodnie z którym gospodarki członkowskie “powstrzymają się od konkurencyjnej dewaluacji i nie ukierunkują kursów walutowych na własne cele”.

Jeśli Chiny przejmą wiodącą rolę w wojnie walutowej, pozwalając na spadek wartości juana, może to mieć wpływ na deflację na całym świecie, ponieważ silniejszy dolar zwiększyłby globalną płynność finansową, jak twierdził Oxford Economics w nocie w tym tygodniu.

Na razie Chiński Bank Narodowy sugeruje, że nie będzie wspierał gwałtownego spadku juana, interweniując w zeszłym tygodniu w celu wsparcia waluty, po tym jak osiągnęła najniższy poziom od ponad roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here