Naga MarketsJPMorgan Chase rozpoczyna testowanie swojej kryptowaluty JPM Coin we współpracy z klientami korporacyjnymi. Informację we wtorek jako pierwszy podał japoński Bloomberg, powołując się na wypowiedź Umara Farooqa, dyrektora instytucji ds. technologii Blockchain. Głównym celem testów jest sprawdzenie możliwości przyspieszenia transakcji płatniczych pomiędzy firmami oraz obrotu obligacjami.


Kryptowaluty i JP Morgan, czyli zmiana podejścia o 180 stopni

Prezes JPMorgan, Jamie Dimon, wielokrotnie przyznawał w swoich publicznych wypowiedziach, że nie jest sympatykiem rynku kryptowalutowego oraz Bitcoina. W listopadzie 2018 roku dobitnie podkreślał: „Bitcoin g**no mnie obchodzi!”. Należy jednak oddać, że zarówno sam Dimon jak i pozostali przedstawiciele instytucji, nie wypowiadali się negatywnie o samej technologii Blockchain i możliwości jej zastosowania w świecie tradycyjnej bankowości. Pierwsze pogłoski dotyczące wykorzystania przez bank rozproszonego rejestru pojawiły się jeszcze w zeszłym roku i zostały potwierdzone w lutym 2019 roku. Celem wdrożenia JPM Coin ma być przyspieszenie realizacji codziennych transakcji zarówno na poziomie korporacyjnym, jak i ułatwienie życia przeciętnemu użytkownikowi.

Pomysł JPMorgan został bardzo szybko skrytykowany przez przedstawicieli społeczności kryptowalutowej. Negatywnie na temat pomysłu wypowiadał się między innymi prezes Ripple, Brad Garlinghouse stwierdzając, że pomysł instytucji „nie trafia w sendo”. Jego zdaniem zamknięte tokeny bankowe nie mają przyszłości. Do krytyki dołączył się również Tim Draper, popularny miliarder i inwestor z Wall Street. W szczerych słowach przypomina, że Dimon najpierw nastawiał banki przeciwko kryptowalutom, uniemożliwiał zakup cyfrowych aktywów przy wykorzystaniu kart płatniczych JPMorgan, a następnie zdecydował się na wdrożenie własnego pieniądza wirtualnego: „To było takie śmieszne. To typowe…. to jest jak siedem etapów…. oni przechodzą przez zaprzeczenie…. potem idą do akceptacji” stwierdzał w kwietniu Draper.

Zobacz również: J.P. Morgan wprowadza anonimowe transakcje na blockchainie

Stablecoin oparty o Qourum

Jak wynika z informacji udzielonych przez bank, JPM Coin jest oparty o Quorum, prywatną wersję Ethereum opracowaną przez bank. Token ma działajć jako stablecoin, początkowo powiązany z dolarem amerykańskim, w przyszłości natomiast również z innymi tradycyjnymi walutami.

Klienci chcący otrzymać JPM Coin będą musieli zdeponować gotówkę na rachunku w banku, a następnie będą mogli przesyłać tokeny poprzez prywatny blockchain banku. Odbiorca tokenu może wymienić go natomiast na gotówkę już bezpośrednio w transakcji z bankiem.

Farooq zapytany o obecny etap prac nad stablecoinem przyznał, że technologia jest bardzo obiecująca, jednak proces uzyskania odpowiednich licencji i zgód regulacyjnych jest wydłużony. Po obecnych testach wśród klientów korporacyjnych można spodziewać się, że oficjalny start JPM Coin będzie miał miejsce do końca bieżącego roku.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here