Naga MarketsWśród dużych banków inwestycyjnych ranking najważniejszych podmiotów jest dosyć klarowny. Od czasu wielkiego kryzysu finansowego piątce instytucji udało się zdobyć niemal całkowitą dominację nad rynkiem. Niemal dekadę grupie tej przewodzi JP Morgan, generujący każdego roku największe przychody. Na drugie miejsce po dłuższej przerwie powraca natomiast Goldman Sachs, wyprzedzając Citigroup.


Morgan Stanley i Bank of America Merrill Lynch uzupełniają listę

Wzrost Goldmana w rankingach rynków i przychodów z bankowości inwestycyjnej był napędzany gwałtownym wzrostem zarobków z tradingu fixed-income w pierwszej połowie 2018 r., szczególnie na rynkach amerykańskich.

JP Morgan pozostaje największym pod względem przychodów bankiem inwestycyjnym na świecie i nikomu nie udało się odebrać mu tego tytułu od 2010 roku. Morgan Stanley i Bank of America Merrill Lynch dopełniają pierwszą piątkę, podkreślając globalną dominację, jaką od czasu kryzysu finansowego osiągnęli giganci Wall Street.

Odbicie Goldmana ma miejsce po gorszych wynikach zeszłorocznych, kiedy to w handlu obligacjami i towarami odnotowano mniejszą aktywność klientów i straty finansowe. Nie jest to jednak w pełni dobra wiadomość dla nadchodzącego dyrektora naczelnego Goldmana, Davida Salomona, który przejmuje ster 1 października – ranking ujawnił dodatkowo, że Goldman stracił upragnione pierwsze miejsce na rzecz JP Morgan na rynku fuzji oraz przejęć (M&A).

George Kuźniecow, szef działu badań i analiz w przedsiębiorstwie Coalition, które przygotowało ranking powiedział, że instytucje finansowe w tym roku zyskały przede wszystkim na wzroście aktywności klientów w zakresie derywatów i usług typu prime. “Stany Zjednoczone nadal dominują w porównaniu z Europą, w większości produktów kontrolują trzy pierwsze miejsca” – dodał.

JPMorgan zajmuje pierwsze miejsce we wszystkich z wyjątkiem 2 z 14 kategorii w USA, Europie, regionie Azji i Pacyfiku, w zakresie produktów fixed-income, towarów, akcji i usług bankowych. Dokładniejszy rozkład z biegiem lat prezentuje poniższy wykres:

Źródło: Financial Times

Zobacz również: Tyle zarabia się w JP Morgan

Zmiany pozycji również w zakresie innych kategorii

Citigroup remisuje z Morgan Stanley na trzecim miejscu, po tym jak straciła grunt w USA, gdzie w ubiegłym roku spadła na piąte miejsce z trzeciego. W bankowości inwestycyjnej – obejmującej opłaty za doradztwo dla firm w zakresie fuzji i przejęć, a także za pozyskiwanie finansowania dłużnego i kapitałowego – Goldman zajął drugie miejsce, a Morgan Stanley przeskoczył na trzecie miejsce przed Bank of America.

Deutsche Bank i Barclays pozostały odpowiednio na szóstym i siódmym miejscu w tabeli światowego rankingu, choć oba wykazywały lepsze wyniki po latach utraty udziału w rynku na rzecz Wall Street, podczas gdy restrukturyzowały swoją działalność i płaciły miliardy kar za uchybienia. Credit Suisse spadł o jedno miejsce na ósme, podczas gdy UBS i HSBC były wspólnie dziewiąte.

“Europejskie banki w dużej mierze zakończyły restrukturyzację i są teraz w stanie ponownie konkurować z amerykańskimi odpowiedniki” – powiedział Kuźniecow. “Są one pod presją kierownictwa, aby zwiększyć swoją siłę na rynkach krajowych, ale w Europie jest bardzo wielu konkurentów, więc trudno się wyróżnić”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here