Naga Marketsjpmorgan budynek
Creative Commons Autor: Ben Sutherland

JP Morgan Chase jako pierwszy z dużych amerykańskich banków zdecydował się wydać swoją własną kryptowalutę. “JPM Coin” – tak będzie się nazywać token banku, posłuży do natychmiastowego rozliczania płatności między klientami. Próby działań tokena rozpoczną się za kilka miesięcy.

Bank porusza się z duchem czasu wprowadzając swój token, którego działanie będzie opierać się na technologii blockchain znanej z najstarszej kryptowaluty – Bitcoina. Token ma zastąpić tradycyjne przelewy, które są przestarzałe i nie oferują szybkiego transferu pieniędzy klientów przy płatnościach transgranicznych.

Szef projektów blockchain w banku JP Morgan – Umar Farooq zauważa, że procesy w korporacjach czy instytucjach świetnie nadają się do zastosowania technologi księgi rozproszonej.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

JPM Coin nie dla klientów detalicznych

Sam JP Morgan, ale też Goldman Sachs nie jest zbyt przychylnie nastawiony do kryptowalut. Wskazuje na to choćby ubiegłorocznych zakaz zakupu Bitcoinów przez posiadaczy kart kredytowych banku JP Morgan, czy też odłożenie planów biura handlu BTC przez GS. To jednak nie powstrzymuje banków przed badaniami nad własnymi tokenami i zastosowaniem technologii blockchain.

Jeśli chodzi o klientów detalicznych, to prawdopodobnie nie będą mieli oni styczności z JPM Coin. Token ten będzie raczej przeznaczony dla regulowanych klientów instytucjonalnych.

JPM Coin w działaniu będzie przypominał stablecoina, ponieważ każdy token ma być wymieniany na dolara amerykańskiego, co za tym idzie jego wartość będzie stała. Klienci otrzymają odpowiednią liczbę tokenów po zdeponowaniu do banku gotówki w dolarach.

Trzy zastosowania

O pierwszym zastosowaniu była już mowa wcześniej. JPM Coin ma posłużyć w płatnościach międzynarodowych dla dużych klientów korporacyjnych, zastępując tym samym używany od lat SWIFT. Pozwoliłoby to na rozliczanie transakcji w czasie rzeczywistym.

Drugie zastosowanie dotyczy transakcji papierami wartościowymi. W kwietniu ubiegłego roku,  bank JP Morgan przetestował emisję długu na blockchain, tworząc wirtualną symulację 150-milionowego certyfikatu depozytowego dla banku kanadyjskiego. Tu także JPM Coin pozwoliłby na natychmiastowe rozliczenie transakcji, unikając tym samym luki czasowej między rozliczeniem, a zakupem papieru.

Zobacz również: Indonezyjczyk aresztowany za kopanie kryptowalut na uczelni

Trzecie zastosowanie przysłużyłoby się wielkim korporacjom, które posiadają filie na całym świecie. Mogłyby one zastąpić dolary w oddziałach banków JP Morgan na tokeny JPM Coin, co miałoby ułatwić transfer regulowanych przepływów pieniężnych wielkich korporacji. Mowa tu między innymi o płatnościach dla pracowników czy dostawców.

Biorąc pod uwagę znaczną liczbę klientów korporacyjnych i banków obsługiwanych przez JP Morgan, nowy token zapewne zostanie bardzo dobrze zaadoptowany w środowisku bankowym.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here