Naga MarketsW opublikowanej wczorajszego wieczora nocie klienckiej, analityk JP Morgan – Stephen Walters – na gorąco komentował protokoły Banku Rezerw Australii. Bank jest zdania, że wczorajsze „minutes” oprócz ponadprzeciętnej długości nie wniosły niczego nowego.

Sprawienie, żeby wczorajsze protokoły brzmiały ciekawie musiało być trudnym zadaniem. Rzeczywiście, urzędnicy nie mieli zbyt wiele nowych informacji oraz danych, nad którymi mogliby przysiąść – w protokołach znajdujemy wiele odniesień do „małych” lub „braku jakichkolwiek zmian” na rynkach akcji, obligacji i nawet walut – pomimo świadomości, że wartość AUD wzrasta i nie zwraca uwagi na niższe cenny towarów. Oprócz tego, wczorajsze protokoły RBA nie różniły się praktycznie niczym od poprzednich.

„Istnieją dwa sposoby interpretacji nieśmiałości RBA odnośnie AUD. Być może urzędnicy są zadowoleni pozycją dolara australijskiego do dolara amerykańskiego (powyżej 94). Byłoby to jednak dziwne – jeszcze w grudniu opisywali go bowiem jako „niepokojącego wysokiego”. Cena wtedy była natomiast kilka centów niższa a ceny towarów wyższe. Najprawdopodobniej, oficjele banku centralnego uważają, że wywieranie nacisków sprawdzi się jedynie w krótkim terminie albo w obecnej sytuacji w ogóle nie ma sensu. Wierzą, w silną reakcję waluty na dane fundamentalne lub chcą zachować możliwość wywarcia presji na bardziej dogodny moment. Jeżeli obecny nie jest jednak dogodnym, to który będzie?” – pyta JP Morgan.

Jedno jest pewne – dolar australijski na obecnych poziomach tworzy spore problemy zarówno politykom jak i przedsiębiorcom. Oficjele RBA konsekwentnie przekonują, że słabiej wyceniany AUD mógłby wesprzeć zrównoważenie gospodarki po boomie wydobywczym i górniczym – im wyższa wartość waluty, tym proces dostosowawczy jest bardziej wydłużony.

We wczorajszych protokołach mogliśmy znaleźć informację, że poziom zaufania przedsiębiorców w marcu spadł. Menedżerowie większości spółek jak jeden mąż powtarzają, że drogi AUD jest powodem gorszych wyników lokalnego sektora produkcyjnego. Wszystko to sprawia, że pozorna niechęć RBA do zaangażowania się i podjęcia działań zbijających AUD w dół wydaje się nieco zagadkowa.

AUD/USD cały czas wzrostowy na D1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here