Naga MarketsW szwajcarskim Davos, gdzie odbywa się w tym tygodniu Światowe Forum Ekonomiczne, na temat Bitcoina wypowiadał się Joseph Stiglitz, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii (2001). Z jego słów wynika, że nie jest on wielkim fanem tej kryptowaluty.

Jak mówił w wywiadzie dla Bloomberga, Bitcoin próbuje rozwiązać problemy, które nigdy nie istniały i wykorzystywany jest głównie do prania brudnych pieniędzy oraz uchylania się od płacenia podatków.

Mamy już dobry środek wymiany nazywany dolarem. Możemy nim handlować. Dlaczego ludzie chcą bitcoina? Dla dyskrecji.” – oświadcza noblista. Jeśli zatem chodzi o kryptowalutę jako środek wymiany to jej jedyną zaletą może być zachowanie anonimowości.

W kolejnym cytacie Stieglitz porusza kwestię cyfrowych płatności: “System bankowy może i już w tej chwili zmierza do lepszego wykorzystania płatności cyfrowych, ale bitcoin nie jest do tego potrzebny.

Istotna teza dotycząca Bitcoina mówi o uregulowaniu przez rządy kwestii z nim związanych, co według Stiglitza sprawi, iż stanie się on niepotrzebny: “Mam wrażenie, że kiedy ureguluje się Bitcoina tak, by niemożliwe było poprzez niego pranie pieniędzy i inne tym podobne rzeczy, nie będzie na niego popytu. Tak więc poprzez uregulowanie tych nadużyć, doprowadzi się do tego, że Bitcoin przestanie istnieć.”

Stiglitz nie jest pierwszym noblistą w dziedzinie ekonomii, który nie widzi w Bitcoinie żadnych użytecznych funkcji. O tym, że kryptowaluta przypomina bańkę tulipanową  z XVII wieku niedawno mówił też Robert J. Shiller, laureat nagrody Nobla z 2013-go roku.

Ponadto wydaje się, że polski rząd zmierza w kierunku regulacji o jakich mówi Joseph Stiglitz. Rada Ministrów przyjęła bowiem we wtorek (23 stycznia) projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Wśród przedsiębiorstw, które będą zobowiązane stosować się do zapisów legislacji znalazły się również instytucje związane z rynkiem kryptowalut.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here