Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) powyżej 1,33. Johnson podniesie silnie podatki?Ustawodawcy z Partii Konserwatywnej Borisa Johnsona skrytykowali pomysł podniesienia podatków, mający na celu zniwelować rosnący deficyt budżetowy kraju, po tym jak doniesienia w weekend sugerowały, że Ministerstwo Skarbu rozważa takie plany na jesień. Kurs funta konsoliduje na początku nowego tygodnia w stosunku do dolara (GBP/USD) nieco powyżej poziomu 1,33.

  • Brytyjscy deputowani twierdzą, że podwyżki podatków przyniosą negatywne konsekwencje dla gospodarki
  • Wielka Brytania ma rosnący deficyt budżetowy z powodu rekordowych wydatków
  • Torysi stracili 26-punktową przewagę nad Partią Pracy w ciągu ostatnich pięciu miesięcy

Zadłużenie Wielkiej Brytanii przekroczyło 2 bln funtów. Podwyżki podatków zduszą gospodarkę

Rishi Sunak

Kanclerz skarbu Rishi Sunak stoi przed trudnym wyzwaniem w nadchodzących miesiącach, ponieważ znajduje się pod rosnącą presją utrzymania wydatków na wsparcie wyniszczonej przez lock-down gospodarki Wielkiej Brytanii. Zadłużenie narodowe przekroczyło 2 biliony funtów (niemal 10 bilionów złotych) po raz pierwszy w historii.

Te artykuły również Cię zainteresują
W weekend The Telegraph doniósł, że urzędnicy skarbu naciskają na znaczące podwyżki podatków, aby zwiększyć wpływy do budżetu o co najmniej 20 miliardów funtów rocznie. Rozważane jest m.in. dostosowanie podatku od zysków kapitałowych do podatku dochodowego oraz podniesienie cen paliwa i innych ceł. Stawka podatku dochodowego od osób prawnych może wzrosnąć do 24% z 19%, podał Times.

Podwyżki podatków są złą odpowiedzią na obecną sytuację. Musimy pomóc gospodarce, a nie ją udusić – napisał na Twitterze konserwatywny poseł Marcus Fysh.

Innym niepokojącym dla partii Johnsona sygnałem jest sposób w jaki wyborcy wyrażają dezaprobatę działań rządu w kwestii pandemii. W niedzielnym sondażu Opinium stwierdzono, że Torysi stracili 26-punktową przewagę nad Partią Pracy w ciągu ostatnich pięciu miesięcy.

John Redwood, inny poseł Torysów i były minister gabinetu, również publicznie skrytykował pomysł podwyżki podatków.

Nie możesz podnieść podatków i oczekiwać szybszego wzrostu i większego dobrobytu. Potrzebujemy polityki promującej więcej miejsc pracy i aktywności gospodarczej, aby zmniejszyć deficyt – napisał Redwood na Twitterze.

Zastępca Sunaka, Steve Barclay, główny sekretarz skarbu, odmówił komentarza ws. pomysłu podniesienia podatków podkreślając, że rząd stara się napędzać wzrost, utrzymując odpowiednią równowagę między długiem, podatkami i wydatkami. W komunikacie Ministerstwo Skarbu podało, że nie komentuje tych spekulacji przed nadchodzącymi wydarzeniami fiskalnymi.

Prawdziwym celem jest zmniejszenie szkód ekonomicznych spowodowanych przez Covid. Skupiamy się na tym, jak ponownie ożywić gospodarkę – oznajmił Barclay w Times Radio.

Brytyjscy liderzy biznesu również wyrazili zaniepokojenie. Adam Marshall, dyrektor generalny Brytyjskich Izb Handlowych, oświadczył, że ewentualne podwyżki podatków byłyby „szkodliwym błędem”.

Nie chcemy wybierać między silnym ożywieniem z dużą ilością inwestycji i podejmowaniem nadmiernego ryzyka przez przedsiębiorców, a krótkoterminową naprawą finansów publicznych. Musimy zapewnić przestrzeń do regeneracji, aby budować i rozwijać się – podsumował.

Kurs funta (GBP) blisko zeszłorocznych szczytów

Notowania pary walutowej GBP/USD silnie wzrosły w zeszłym tygodniu po niemal miesiącu konsolidacji i w poniedziałek dotarły do ważnego poziomu oporu 1,3380. Na chwilę obecną kurs oscyluje nieco poniżej w okolicach 1,3330. Przebicie ww. oporu otworzy drogę do zeszłorocznego maksimum 1,3520, a następnie do poziomu 1,40. Z drugiej strony dopiero spadek poniżej wsparcia 1,3267 i przebicie okrągłego poziomu 1,32 wyhamowałoby presję kupujących.

Kurs GBPUSD na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również inne teksty autora:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here