Naga MarketsUbiegłotygodniowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii dały Borisowi Johnsonowi i jego Partii Konserwatywnej zdecydowaną większość, dzięki której przeprowadzenie Brexitu w zakładanym terminie, tj. do końca stycznia 2020 r. powinno być już tylko formalnością. By to osiągnąć, premier Zjednoczonego Królestwa mianuje dziś nowych ministrów w swoim rządzie. 


Po największym zwycięstwie Partii Konserwatywnej od czasów Margaret Thatcher 32 lata temu, premier ma teraz prawo wyegzekwować swoją wizję opuszczenia Unii Europejskiej i przekształcenia brytyjskiej gospodarki.

Przed Johnsonem stoją jeszcze większe wyzwania

Zwycięstwo umożliwiło Johnosnowi stosunkowo szybkie wyprowadzenie kraju ze wspólnoty. Stoi przed nim jednak kolejne, równie trudne (bądź nawet trudniejsze) zadanie polegające na wynegocjowaniu nowych umów handlowych z UE (i nie tylko) oraz utrzymania podzielonego królestwa w jednym kawałku.

Po 31 stycznia Wielka Brytania wejdzie w okres przejściowy, w trakcie którego będzie negocjować nowe stosunki z UE. Może on trwać do końca 2022 r., ale konserwatyści zobowiązali się nie przedłużać okresu przejściowego po roku 2020.

– Wielka Brytania i Stany Zjednoczone będą teraz mogły zawrzeć nowy, masywny układ handlowy po BREXIT. Ten układ może być znacznie większy i bardziej lukratywny niż jakikolwiek układ, który można zawrzeć z UE – napisał Trump gratulując Johnsonowi zwycięstwa.

Zdecydowanie mniej entuzjastyczni byli jednak europejscy politycy:

– Brytyjczycy podjęli decyzję i musimy zaakceptować ich wybór. Wraz ze zwycięstwem Johnsona Brexit stało się nieuniknione – powiedział Norbert Roettgen z partii kanclerz Angeli Merkel.

Zjednoczone Królestwo już nie takie zjednoczone

Rozgoryczenia nie ukrywali również Szkoci, którzy otwarcie przyznali, że nie zamierzają opuszczać Unii Europejskiej:

– Boris Johnson może mieć mandat do usunięcia Anglii z Unii Europejskiej. Z całą stanowczością nie ma on mandatu na usunięcie Szkocji z Unii Europejskiej – powiedziała Nicola Sturgeon, lider SNP i pierwszy minister Szkocji.

Okazuje się więc, że Szkoci mogą dążyć teraz do przeprowadzenia referendum w sprawie niepodległości. Mandat do takiego postępowania dali im sami wyborcy. Okazuje się bowiem, że zdecydowanie antybrexitowa Szkocka Partia Narodowa zdobyła aż 48 miejsc w parlamencie.

Szkocja domaga się referendum niepodległościowego

Z najnowszych doniesień wynika, że Szkocja już rozpoczyna nową debatę na temat oddzielenia się od reszty kraju. Lider SNP Nicola Sturgeon – pierwsza minister Szkocji – mówi, że wybory dają jej mandat do przeprowadzenia nowego referendum na temat tego, czy stać się niepodległym krajem, po tym jak wyborcy zdecydowali się pozostać częścią Wielkiej Brytanii w 2014 roku.

W telewizyjnym wywiadzie dla BBC przyznała ona w niedzielę, że Szkocja “nie może być uwięziona” w Wielkiej Brytanii “wbrew jej woli”

Stanowisko to nie podoba się jednak Konserwatystom, którzy zdążyli już odrzucić wniosek o drugie szkockie referendum niepodległościowe. Minister w gabinecie Johnsona Michael Gove przyznał, że nowy rząd “nie przeprowadzi referendum w sprawie niepodległości w Szkocji.” Argument “nie bo nie” nie przekona jednak Szkotów, by odpuścili w walce o własną niezależność.

Tymczasem cała Wielka Brytania czeka na czwartkowe przemówienie Królowej, w trakcie którego nakreśli ona plany nowego rządu, w tym projekt ustawy o dodatkowych 34 miliardach funtów (45 miliardów dolarów) rocznie zadeklarowanych wydatków na opiekę zdrowotną do 2024 roku.

Kurs funta kontynuuje wzrosty

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wraz z początkiem nowego tygodnia, kurs funta kontynuuje wzrosty. Dotarł on już w rejon 1.3420. Gdyby i ten opór został trwale pokonany, kurs funta mógłby dotrzeć natomiast aż w okolice 1.3585 USD.

Weź udział w darmowym webinarze i poznaj
7 kroków jak zbudować swoją strategię inwestycyjną

Kurs funta zyskuje względem dolara amerykańskiego
GBPUSD Daily

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułJ.W. Construction [JWC] – kurs wzrasta, podobnie jak w całej branży – analiza na zamówienie
Następny artykułGBPCHF – rajd ponad poziom 1,33. Analiza dla początkujących
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here