Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) umacnia się mimo, że Johnson grozi hard Brexitem
Negocjacje ws. stosunków handlowych nadal pod znakiem zapytania, a czasu pozostaje coraz mniej

Boris Johnson ostrzegł niemiecką kanclerz Angelę Merkel, że Wielka Brytania jest gotowa obejść się bez umowy handlowej, jeśli Unia Europejska nie będzie gotowa pójść na kompromis. Choć nie jest to pierwsza tego typu deklaracja brytyjskiego premiera to po raz pierwszy skierował te słowa bezpośrednio w stronę liderki największej gospodarki Europy. Mimo to funt wzrasta czwartą sesję z rzędu w stosunku do dolara oscylując w środę w okolicach 1,2550 USD.

  • Johnson podkreślił swoje zaangażowanie i chęci by osiągnąć kompromis
  • Prawa połowowe, sądy i dostęp do jednolitego rynku to kwestie wciąż nierozwiązane
  • „Warunki australijskie” alternatywnym wyjściem ze sporu

Wielka Brytania chce umowy handlowej z UE, ale nie za wszelką cenę

Premier rozmawiał z kanclerz we wtorek nt. Brexitu podczas prywatnej kolacji. Na chwilę obecną negocjacje utknęły w miejscu, a kilka kluczowych spraw nadal pozostaje nierozwiązanych:

  • Prawa połowowe;
  • Przyszły wpływ sądów UE na przepisy Wielkiej Brytanii;
  • Kwestia jak mocno UK będzie w stanie poluzować swoje warunki by móc nadal cieszyć się dostępem do jednolitego rynku.

Premier podkreślił zaangażowanie Wielkiej Brytanii w ciężką pracę nad znalezieniem wczesnego porozumienia w wyniku wzmożonego procesu rozmów. Johnson zauważa również, że UK byłaby również gotowa opuścić okres przejściowy na warunkach australijskich, gdyby ostatecznie nie udało się osiągnąć porozumienia – stwierdziło biuro brytyjskiego premiera w oświadczeniu.

„Warunki australijskie” to sposób, w jaki rząd Wielkiej Brytanii odnosi się do braku umowy handlowej powszechnie nazywane jako hard Brexit. Okres przejściowy, podczas którego obustronny handel trwa, jak gdyby Wielka Brytania była nadal członkiem UE, kończy się pod koniec 2020 r. Jeśli do tego czasu nie uda się osiągnąć porozumienia, obie strony doświadczą kolejnego szoku gospodarczego oprócz szkód wyrządzonych w tym roku przez koronawirusa.

Funt nie obawia się hard Brexitu? GBP/USD systematycznie w górę

Po spadku w zeszły poniedziałek do poziomu 1,2246 para GBP/USD systematycznie się umacnia. Dobra passa funta szterlinga wywindowała kurs w okolice 1,26 we wtorek, a dziś cena oscyluje w okolicach poziomu 1,2550. Dalsza aprecjacja brytyjskiej waluty powinna doprowadzić do wzrostu w okolice czerwcowego szczytu 1,2816. Z drugiej strony presja spadkowa zostanie przywrócona dopiero w przypadku trwałego przebicia lipcowego dołka 1,2440.

Sprawdź ofertę działającego od 1997 roku brokera CFD oraz Forex, który posiada klientów w 110 krajach na całym świecie. Dołącz do bazy 2,2 mln zadowolonych traderów i handluj na ponad 200 różnych instrumentach. Rozpocznij przygodę z Libertex już teraz.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here