Naga Markets01_13_1_r2z014530_n_762x458John Deere po raz kolejny tnie swoje prognozy na nadchodzący rok, czym wysyła sygnał ostrzegawczy do całej branży rolniczej. Firma ogłosiła, że spodziewa się spadku sprzedaży sprzętu rolniczego o 10%, we wcześniejszej prognozie miał on wynieść jedynie 7%


Zysk spółki w pierwszym kwartale fiskalnym spadł o 80% do 1,12 USD za akcję, choć to i tak znacznie lepiej od przewidywanej przez analityków wartości 0,71 USD. W 2016 roku Deere spodziewa się zysku netto w wysokości 1,3 mld USD, w poprzedniej prognozie wynik był o 100 mln USD większy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Problemem rolnictwa jest nadwyżka podaży plonów, co mocno zmniejsza ich cenę i szkodliwie wpływa na całą branżę rolniczą. Samuel Allen – CEO spółki – powiedział, że John Deere osiągnął słabe wyniki w pierwszym kwartale, co jest skutkiem trendów globalnych, a nie słabej kondycji spółki. Osłabła również branża budownicza. Mimo to wszystkie sektory w których działa Deere, przyniosły zysk, co jest efektem dobrego wykonywania opracowanego planu oraz lepszego zarządzania kosztami.

W handlu przedsesyjnym akcje spółki spadły o 3%, a łącznie w ciągu ostatniego roku Deere stracił 11% wartości giełdowej. Zdaniem Allena mimo wyzwań w 2016 roku, prognozy przedstawione przez spółkę wskazują na lepsze działanie firmy niż w przypadku podobnych kryzysów w przeszłości.

Graj na akcjach zagranicznych spółek dzięki TMS

W raporcie opublikowanym przez Deere’a można również dowiedzieć się co nieco o kondycji globalnego rolnictwa. O Unii Europejskiej mogliśmy przeczytać, że aktywność gospodarcza stopniowo rośnie, poziom przychodów jest jednak pod presją spadkową. Do tego wciąż widać słabość w sektorze produktów mlecznych. Ceny wołowiny są na zadowalającym poziomie, a wieprzowina jest wyjątkowo tania.

Z kolei w Chinach widać osłabienie gospodarcze, a wartość produkcji rolniczej powinna być bez zmian. Trendy pozostają pozytywne, jednak relokacja dopłat niesie pewne ryzyko dla rolnictwa. W Indiach rząd nadal wspiera rozwój rolnictwa, jednak łączna wartość produkcji rolniczej moze spaść. Wpływ na produkcję rolnicza mają dwie wyjątkowo mało deszczowe pory monsunowe z rzędu.

deere
John Deere stracił w ciągu ostatniego roku 11% wartości giełdowej


Conotoxia

invest

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here