Naga Markets
John Bercow
John Bercow

Spiker brytyjskiej Izby Gmin, John Bercow okazuje się niezwykle ważną postacią jeśli chodzi o Brexit. Wczoraj zablokował on kolejne głosowanie nad umową Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, powołując się na procedurę sprzed ponad 400 lat. Kurs funta oddaje zyski z wtorku.

Unijni urzędnicy zamierzali dać brytyjskiem premier ostatnią szansę na zatwierdzenie umowy przez Izbę Gmin. Umowy, której treść była już wcześniej poddana pod głosowanie. Takie działania nie znalazły jednak aprobaty Bercowa, który jako spiker decyduje o wyznaczeniu głosowań nad wnioskowanymi poprawkami.

Kim jest John Bercow?

56-letni Bercow zapowiadał się na dobrego tenisistę, jednak ostatecznie odnalazł się w polityce, gdzie w 2009 roku został spikerem Izby Gmin wywodzącym się z Partii Konserwatywnej. Pełniona przez niego funkcja nie wynika z konstytucji, a mówi o niej jedynie prawo zwyczajowe.

Spiker jest odpowiednikiem polskiego marszałka sejmu. John Bercow, podobnie jak jego poprzednicy zajmuje się zatem porządkiem obrad w brytyjskim parlamencie, udziela i zabiera głos politykom, upomina ich, ustala głosowania nad poprawkami, itp., a przy tym powinien działać bezstronnie.

W ostatnim czasie z uwagi na swoje uprawnienia oraz charakterystyczne przywoływanie do porządku wykrzykiwaniem: Order, Order! – Bercow stał się  znacznie bardziej rozpoznawalną postacią, pojawiająca się nawet na memach oraz koszulkach z jego twarzą i napisem “Order”.

Wczorajsze posunięcie Johna Bercowa zniweczyło plany Theresy May, ten jednak nie chciał przyznać dlaczego wykorzystał precedens z 1604 roku. Zamiast tego zbył dziennikarzy rozmową o… kawie:

Kurs funta tanieje do dolara

Podczas wczorajszej sesji, gdzie odrzucone zostało kolejne głosowanie nad umową ws. Brexitu, kurs funta skutecznie przetestował okrągły poziom 1,33. Jak widać na wykresie dziennym GBP/USD poniżej, zamknięcie sesji miało miejsce pod tym poziomem.

Dziś natomiast funt oddaje całe wczorajsze zyski, a minima sesji wypadają w okolicach średniej (EMA) z ostatnich 10 dni. Dalsze osłabienie może sprowadzić cenę do poniedziałkowego dołka, a następnie w kierunku linii trendu biegnącej od tegorocznych minimów.

Zobacz również: Giełdy kryptowalut generują blisko 90% podejrzanego wolumenu

GBP/USD - wykres dzienny - 20 marca 2019
GBP/USD – wykres dzienny – 20 marca 2019


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here