Naga MarketsJoe Ross

Autorem poniższego artykułu jest Joe Ross, popularny trader i twórca powszechnie wykorzystywanych teorii analizy technicznej. Polskie wydanie jego książki pod patronatem Comparic.pl można znaleźć w Maklerska.pl.

Podczas mojej kariery miałem wiele fatalnych momentów. Wiele razy musiałem zaczynać cały proces inwestowania od początku, aby odrobić wcześniej poniesione straty. Traderzy muszą umieć przegryźć gorycz przegranej i zaakceptować fakt utraty pieniędzy. Właśnie ta umiejętność decyduje o tym czy w długim terminie czasu będziemy odnosić zyski.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sprawdź również wcześniejsze tłumaczenia artykułów edukacyjnych autorstwa Joe Rossa.

Ciężko przyzwyczaić się do strat

Pomimo częstych starań, czasem nawet mi ciężko jest podnieść po poważnej stracie. Wielokrotnie powtarzana formuła mówiąca o tym, że traderzy muszą nauczyć się jak reagować na straty, czasem przybiera śmieszne formy. Kiedyś przeczytałem nawet, że należy pokochać porażki. Dla mnie jednak brzmi to już trochę jak masochizm i nie jestem zwolennikiem takiego popadania w skrajność.

Nawet jeśli jesteś traderem z wieloletnim doświadczeniem i masz stuprocentowe zaufanie do siebie i swojego podejścia inwestycyjnego, nie jest łatwym przejść do porządku dziennego po ciężki stratach. Skoro jednak masz doświadczenie to strata prawdopodobnie wynika z popełnienia jakiegoś głupiego błędu, który zapewne łatwo zidentyfikować i następnie wyeliminować. Ja pomimo olbrzymiego doświadczenia cały czas popełniam bolesne w skutkach gafy. Nie wstydzę się jednak tego, bo wiem, że ich 100% wyeliminowanie jest niemożliwe. Zawsze jednak, gdy taka się trafi poddaje swoje zachowanie analizie i staram się uniknąć podobnego błędu w przyszłości.

Jeśli natomiast jesteś początkującym traderem, wtedy poważna przegrana może oznaczać brak odpowiednich umiejętności. Duża część nowicjuszy po pierwszej poważnej porażce często zaczyna powątpiewać w swoje umiejętności i sens dalszego handlowania. Myślenie takie jest czymś naturalnym. Pojawia się ono, gdy nie zdajemy sobie jeszcze sprawy z potencjalnej mocy i umiejętności, które w nas drzemią. Pewność siebie, wytrwałość, zdolność do analizowania błędów i poprawy to są cechy, które początkujący jak najszybciej muszą posiąść, i które umożliwią im powrót do wysokiej jakości tradingu po dotkliwych stratach. Jak zdobyć te cechy?

Skorzystaj z dwóch poniższych porad

Ciężko jest je wyrobić ot tak. Nabywa się je wraz z doświadczeniem – to ono bowiem łączy wyżej wspomniane atrybuty tradera. Aby trudny okres w tradingu nie doprowadził do nadmiernego rozczarowania powodującego poddanie się, należy podjąć oba niżej przedstawione działania:

  1. Zrobić listę transakcji, na których odniosłeś ponadprzeciętny zysk lub z których jesteś najbardziej dumny. Najlepiej, jeśli przypomnisz sobie również inne trudne sytuacje, po których skutecznie odbiłeś się od dna. Tak przygotowaną kartkę schowaj i skorzystaj z niej dopiero wtedy, kiedy nadejdą ciężkie czasy. Wspomnienia towarzyszące tym dobrym chwilom spowodują, że przypomnisz sobie, jak kiedyś, mimo trudności, udało ci się z sukcesem im przeciwstawić. Optymizm i dobre nastawienie to połowa sukcesu!
  2. Zdystansować się i odłożyć marzenia o fortunie na bok. Najlepiej jest traktować inwestowanie jak poważną zabawę. Mniejsze ciśnienie oznacza większą swobodę, a to z kolei będzie skutkować, że Twój mózg będzie łatwiej chłonął informacje i następnie przetwarzał je znacznie szybciej i skuteczniej.

Pamiętajmy, że jeśli obierzemy sobie pewien cel i będziemy skutecznie i ostrożnie podążali w jego kierunku, to w końcu zyskamy doświadczenie, które w pewnym momencie przekute zostanie w zyski.

Joe Ross – trader z 50-letnim doświadczeniem, autor wielu publikacji oraz twórca między innymi takich koncepcji jak: prawo wykresów, hak Rossa oraz TTE (Trader’s Trick Entry). Jego najnowsza książka na polskim rynku dostępna jest w księgarni maklerska.pl.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here