Naga MarketsJoe DiNapoli
Joe DiNapoli

Głównym prelegentem tegorocznej edycji Invest Cuffs będzie Joe DiNapoli, autor popularnego systemu inwestycyjnego, publikacji książkowych oraz wskaźników tworzących wspólnie system DiNapolego. Razem z Piotrem Grelą, jednym z nielicznych DiNapoli Expert, już pod koniec marca przedstawi w Krakowie swoje podejście do tradingu.

Już w środę 6 marca zapraszamy na specjalny webinar z Joe DiNapoli. Webinar nie będzie nagrywany, zatem tylko uczestnicząc w webinarze będziecie mogli wysłuchać Joe. Zapisy na stronie investcuffs2.gr8.com. Zobacz jak skutecznie wyprzedzić rynek. Joe pokaże Tobie dokładnie w jaki sposób to robi handlując akcjami, kontraktami E mini S&P 500 i innymi instrumentami finansowymi. Przekaz Joe jest jasny: i Ty możesz to zrobić rozumiejąc jego podejście. Te metody są uniwersalne dla każdej perspektywy czasowej; a niezbędne dla day tradingu.


Portal Comparic.pl miał niepowtarzalną możliwość przeprowadzić wywiad z Joe DiNapolim, którego zapis znajduje się poniżej. Serdecznie zapraszamy do lektury i przypominamy o możliwości bezpłatnej rejestracji na Invest Cuffs 2019!

Rozmowa Arkadiusza Jóźwiaka z Joe DiNapolim

Arkadiusz Jóźwiak (A.J): Wśród polskich traderów jesteś znany głównie jako autor książek, twórca zyskownego systemu tradingowego, inwestor z wieloletnim doświadczeniem i promotor analizy technicznej. Czy dodałbyś coś do tego opisu?

Joe DiNapoli (J.D.): Nie powiedziałbym, że promuję analizę techniczną w takim samym stopniu, w jakim ją wykorzystuję i pokazuję innym sposoby jej praktycznego zastosowania. To od osoby zależy, jakie podejście zdecyduje się przyjąć po zapoznaniu się z dostępnymi metodami.

Zależy mi na ludziach, z którymi mam do czynienia, na moich klientach. Dla mnie ważne jest, aby wiedzieli, jak naprawdę działają rynki, a nie byli wprowadzani w błąd przez zgrabne kampanie sprzedażowe i promotorów. Być może moją największą nagrodą w życiu jest teraz pomoc traderowi w osiągnięciu jego celów, szczere informowanie o trudnościach tej branży i wspieranie w drodze do osiągnięcia sukcesu w tej niezwykle skomplikowanej grze.

A.J.: Stworzyłeś kilka różnych narzędzi tradingowych, które pomagają w podejmowaniu lepszych decyzji inwestycyjnych. Mowa tutaj o DiNapoli Oscillator Predictor oraz DiNapoli MACD Predictor. W jaki sposób ułatwiają one codzienny handel?

J.D.: Wszystkie narzędzia, które stworzyłem były efektem moich potrzeb jako tradera.

Na przykład MACD Predictor jest wiodącym wskaźnikiem wyprzedzającym, który definiuje zmianę trendu z wyprzedzeniem w stosunku do działań rynkowych, podczas gdy Oscylator Predictor sygnalizuje punkty wyprzedania i wykupienia pokazując, kiedy ryzyko jest zbyt wysokie. Poziomy DiNapolego to również wskaźniki wyprzedzające, które są w stanie w jasnym sposób pokazać obszary wsparć i oporów ze sporym wyprzedzeniem w stosunku do reakcji rynków.

Rynki zmieniły się w marcu 2009 roku….  Skynet przejął kontrolę (fikcyjny wojskowy system obronny odgrywający rolę głównego antagonisty w filmach i grach z serii Terminator albo wysoce zaawansowana sztuczna inteligencja, przyp. red.) i wszystkie najlepsze wskaźniki są teraz bezużyteczne – to, co opracowałem przetrwało próbę czasu i jest nadal najbardziej efektywną grupą wskaźników, które znam.

A.J.: Rynki nieprzerwanie się zmieniają. Strategie, które działały rok temu, nie muszą koniecznie sprawdzać się dzisiaj. Czy system DiNapolego i podejście do tradingu również się zmienia, czy też stosujesz jedno, stałe podejście?

J.D.: Interpretacja mojego podejścia do rynków zmienia się co oznacza, że należy być gotowym na zmiany. Można to łatwo zrobić, rozumiejąc zestaw wskaźników i to, do czego mają służyć. Tak, zmieniające się rynki są normą – właśnie to rozumiałem przez odniesienie do Skynet przejmującego kontrolę. Giełdy oraz regulatorzy pozwalają bowiem algorytmom komputerowym i traderom wysokiej częstotliwości (High Frequency Trading) na przewagę, której my nie posiadamy. Regulatorzy wydają się nie widzieć problemu – zostali poinstruowani przez swoich szefów, aby stanąć z boku, a giełdy czerpią korzyści z tych działań.

Problem jaki to stwarza wykracza daleko poza moje podejście do rynków, które pozostało nienaruszone przez około 40 lat, oczywiście z pewnymi zmianami. Moje podejście stało się dokładniejsze i bardziej przewidywalne w większości sytuacji rynkowych. Jednak kiedy nie ma wystarczającej płynności, jak to miało miejsce pod koniec grudnia 2018 roku, Twoim obowiązkiem jako tradera korzystającego z technik DiNapolego jest umiejętne rozpoznanie niekorzystnych warunków rynkowych i korzystanie z wyższych interwałów w tym okresie.

A.J.: Analiza techniczna posiada wielu oponentów oraz propagatorów. Rosnąca liczba polskich traderów twierdzi, że analiza ex-post jest nieefektywna i przykładowo poziomy Fibonacciego nie znajdują odzwierciedlenia na realnym rynku. Jak odniósłbyś się do tego stwierdzenia?

J.D.: Przeciwnicy handlu technicznego z całą pewnością mają swoje powody i argumenty. Nie próbuję nikogo przekonywać – moje podejście opiera się na wynikach. Traderzy z opiniami, które podajesz, po prostu nie wiedzą, jak korzystać z liczb w najbardziej poprawny i skuteczny sposób. Potrzebujemy tych inwestorów, żebyśmy mogli otrzymać regularną wypłatę po to, aby nasze zlecenia na rynku były wypełnione – nie chcę, żeby ktokolwiek stracił pieniądze, ale fakty są jasne. Większość ludzi przegrywa w tej grze.

A.J.: Na rynkach jesteś obecny od wielu lat. Obecnie analitycy wieszczą początek kolejnego cyklu spowolnienia gospodarczego i podobne scenariusze do tych obserwowanych ponad 10 lat temu. Jak myślisz, czy odbije się to na głównych aktywach i czy inwestorzy detaliczni mają powody do obaw?

J.D.: Istnieją duże i złowieszcze kwestie, które mnie niepokoją, a o których nikt inny zdaje się nie mówić – odniosę się do dwóch z nich na zbliżającej się konferencji Invest Cuffs 2019. To powiedziawszy – rynek stara się zachowywać właściwie, przynajmniej na razie. Mój poziom gotówki/kapitału własnego jest w przybliżeniu normalny dla stabilnego rynku. Wymagana jest jednak świadomość i czujność.

A.J.: W tym roku jesteś głównym wykładowcą i gwiazdą konferencji Invest Cuffs 2019. Jakim tematom poświęcisz swoje występy i dlaczego osoby, które nie słyszały wcześniej o systemie DiNapolego powinny wziąć w nich udział?

J.D.: Zwrócę uwagę na to, co uważam za największe ryzyko na rynkach.  To ryzyko to może być lub nie być istotne, ale na pewno to, na co nie zwracasz uwagi, powoduje problemy. Często Twoje zyski zabija krótkowzroczność. To, co wydarzyło się w 2007 i 2008 roku w przypadku większości traderów jest tego świetnym przykładem.

Jeśli chodzi o mój trading, to uważam, że każdy inwestor powinien sprawdzić, w jaki sposób podejść do wszystkich aspektów kontrolowania ryzyka, które w ostatecznym rozrachunku jest główną wypadkową sukcesu inwestycyjnego. Może niektórzy uznają, że to co robię pasuje do ich stylu tradingowego – wskaźniki wyprzedzające, które opracowałem i o których uczę nie są dla wszystkich, musisz mieć bowiem odwagę wyjść z tłumu i ruszyć w przeciwną stronę.

A.J.: Kiedy mamy możliwość porozmawiania z doświadczonymi i rozpoznawalnymi traderami, nasi Czytelnicy chcą wiedzieć jak wygląda ich styl inwestycyjny, historia największych sukcesów i porażek oraz lista ulubionych instrumentów finansowych. Jak wygląda to w Twoim przypadku?

J.D.: Być może wiesz, że przewidywałem spadek o 500 punktów pod koniec 1986 roku, który nastąpił w 1987 roku – nie zarobiłem tego dnia, ale spodziewałem się tego spadku. Dlaczego nie przygotowałem się do krótkich pozycji? Bo jeśli system się psuje, nikt nie dostaje zapłaty i to było moje główne zmartwienie. Próbowałem przez tydzień wyprowadzić moje pieniądze z kont i nie byłem w stanie tego zrobić, dopóki nie stało się jasne, że nie było takiej konieczności.

Rok 2007 i 2008 były absolutnie cudowne, naprawdę dochodowe lata. Kiedy w 2009 r. Skynet przejął kontrolę nad tradingiem nie zarobiłem prawnie nic przez dwanaście miesięcy. To dlatego, że musiałem dostosować podejście do tradingu, który przeszedł z ery kamienia do ery krzemu i komputerów. Zajęło mi to trochę czasu, aby zobaczyć, co robi nowe pokolenie traderów. Zadziwiające jest dla mnie to, że dziś widzę ślady Skynetu, które są możliwe do zdefiniowania i przewidywalne – być może bardziej niż ludzkie decyzje.

Miałem po drodze duże wygrane i całkiem duże straty. Każda strata uczy cię czegoś. Tak długo, jak długo uczysz się i trzymasz się strategii, możesz odbić się z największego dołka  i ruszyć do nowego szczytu. Ci, którzy podejmują nadmierne ryzyko są jednak przegrani jeszcze zanim zaczęli inwestować.

A.J.: Patrząc na lata Twojego doświadczenia, zgodzisz się ze stwierdzeniem, że można posiadać naturalne predyspozycje do tradingu na rynkach finansowych? Czy inwestor musi posiadać zestaw wrodzonych cech i umiejętności, czy też każdy może odnieść sukces w tej grze?

J.D.: Nie powiedziałbym, że ktokolwiek  mógłby odnieść trwały sukces w tradingu.  Myślę, że aby generować zysk, potrzebne jest żywe zainteresowanie rynkami i zdecydowane, świadome podejście. W moim przypadku robię to, co mnie interesuje. Interesują mnie rynki. Znalezienie korelacji i powtarzalnych procesów, które mogą sprawić, że będę zarabiać pieniądze, jest dla mnie bardziej przyjemne niż impreza czy wakacje nad morzem. Właściwie żyję nad morzem, ale nie o to mi chodziło – rynki są dla mnie fascynujące i dlatego jestem zaangażowany. Praca zapewnia mi samozadowolenie – robię to co lubię, mogąc na tym zarabiać.

A.J.: Jak doskonale wiemy nie będzie to Twoja pierwsza wizyta w Polsce i w samym Krakowie. Co sądzisz o historycznym polskim mieście i tutejszych inwestorach?

J.D.: Twoje pytania były bardzo dobre, ale to jest według mnie najlepsze.

Przyjeżdżam do Polski od ponad dekady, wykładając i ciesząc się naturalnym pięknem Waszego kraju. Naprawdę lubię Polaków, polskich traderów i historię Twojego państwa. Nawiązałem tutaj wiele znajomości. Wychowałem się w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych, gdzie pogoda i ziemia ukształtowanie terenu są bardzo podobne – ale Wasza historii pochodzi z okresu sprzed istnienia obecnego Północnego Wschodu USA. Zawsze korzystam z każdej okazji, aby odwiedzić tę część Polski i zdecydowanie kocham Kraków. Na pewno nie mogę się doczekać powrotu!

Zapraszamy do kupna biletów na zamknięte Warsztaty z Joe DiNapoli, które odbędą się podczas Invest Cuffs 2019 w Krakowie. Warsztaty odbędą się 23 marca w sobotę w godzinach 10:00 – 15:00. Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania się z Joe. W sprzedaży jest wyłącznie 150 biletów. Bilety można kupić na stronie bilety24.pl. Na warsztaty obowiązuje bilet Premium oraz bilet VIP. Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here